«Πάρτι» του Ερυθρού Αστέρα στο Τελ Αβίβ!

Πρώτη νίκη για τους Σέρβους στην Ευρωλίγκα

Ένας επιβλητικός Ερυθρός Αστέρας «έπνιξε» τη Μακάμπι, επικρατώντας 75-63, μέσα στο Τελ Αβίβ, για την πρώτη του νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα!

Με άμυνα… γρανίτη, ο Ερυθρός Αστέρας έκανε επιβλητικό πέρασμα από το Τελ Αβίβ, επικρατώντας 75-63 της Μακάμπι και πανηγυρίζοντας έτσι την πρώτη του νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα.

Οι «ερυθρόλευκοι», που έφτασαν και πάνω από τους 20 πόντους την υπέρ τους διαφορά, είχαν για πρώτο σκόρερ τον Κάλινιτς με 19 πόντους και τον ακολούθησε ο Γουόλτερς με 17π. Εξαιρετικό ματς και από τον Μίτροβιτς με 12π. και 11 ριμπάουντ.

Από την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, ξεχώρισαν οι Γουίλμπεκιν και Λεσόρ με 18π. και 16π. αντίστοιχα.

Εξαιρετικό ξεκίνημα από τον Ερυθρό Αστέρα, καθώς προηγήθηκε 10-0 και συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό, έκλεισε την πρώτη περίοδο με την ίδια διαφορά (10-20). Με την ίδια… φόρα μπήκαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Σέρβοι, ξεφεύγοντας ακόμη και στο +15 (13-28), στο 13’. Στη συνέχεια, η Μακάμπι άρχισε την αντεπίθεσή της, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο -8 (27-35), στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με πρωταγωνιστές τους Κάλινιτς και Μίτροβιτς, ο Ερυθρός Αστέρας πήγε στο +12 (32-44), στο 24’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ, με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να τους βρίσκει στο +17 (37-54). Το καλάθι του Ντόμπριτς έστειλε τους φιλοξενούμενους στο +19+ (37-56), στην αρχή της τέταρτης περιόδου, ενώ με τον Κάλινιτς πήγαν στο +21 (46-67), στο 35’. Στη συνέχεια, η Μακάμπι έβγαλε μία αντίδραση και μείωσε στο -12 (56-68), στο 38’, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» δεν… μάσησαν, παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 63-75.

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 27-35, 37-54, 63-75