«Πάρτι» για Μπαρτσελόνα στη… γιορτή του Ναβάρο!

Τρίτη σερί νίκη για την Μπαρτσελόνα στην Ευρωλίγκα

Μία καταιγιστική Μπαρτσελόνα στο δεύτερο ημίχρονο «καθάρισε» (74-58) τη Μακάμπι Τελ Αβίβ και πήρε την τρίτη σερί της νίκη, στη βραδιά που η Ευρωλίγκα τίμησε τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο.

Πανηγυρικό τόνο έδωσε η Μπαρτσελόνα στη βραδιά που η Ευρωλίγκα τίμησε με τον πιο επίσημο τρόπο τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο καθώς χάρη σε ένα καταιγιστικό δεύτερο ημίχρονο επικράτησε 74-58 της Μακάμπι Τελ Αβίβ και έτσι ανέβηκε στο 3-2.

Η τριπλέτα Κλαβέρ (14π.), Κούριτς (13π.) και Τόμιτς (12π.) ήταν κορυφαία για τους «μπλαουγκράνα» σε ένα εξίσου ιστορικό βράδυ για τον Κροάτη σέντερ. Από την «ομάδα του λαού» που έπεσε στο 1-4, πρώτοι σκόρερ ήταν οι Καλοϊάρο και Ο’ Μπράιαντ με 11 και 10 πόντους ο καθένας.

Μαζί ήταν οι δύο ομάδες στο μεγαλύτερο μέρος της πρώτης περιόδου (9-11), με την Μπαρτσελόνα να πατάει το… γκάζι στο τελευταίο τρίλεπτο και να το κλείνει στο +6 (18-12). Στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, οι Καταλανοί πήγαν στο +7 (21-14), με τον Ο’ Μπράιαντ να παίρνει τη Μακάμπι από το χέρι και να τη βάζει μπροστά (25-27), στο 16’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με την ελάχιστη τιμή (34-33).

Δυνατό ξεκίνημα για την Μπαρτσελόνα στο δεύτερο ημίχρονο, με τους παίκτες του Πέσιτς να είχαν τον απόλυτο έλεγχο και να πηγαίνουν στο +13 (48-35). Έκτοτε, οι Καταλανοί έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ και έτσι έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +19 (59-40). Το «πάρτι» των παικτών του Πέσιτς συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να πηγαίνει ακόμη και στο +23 (63-47) και τη νίκη να έρχεται με το τελικό 74-58.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 34-33, 59-40, 74-58

Πηγή:sport-fm.gr