ΠΑΟΚ - Χολόν 92-77: Σόου του Χάτσερ, κάλυψε και τη διαφορά ο "Δικέφαλος"

Νίκη και κάλυψη της διαφοράς του πρώτου παιχνιδιού για τον Δικέφαλο του Βορρά

Με τον Χάτσερ να πραγματοποιεί καταπληκτική εμφάνιση και τους Γκος, Τέπιτς, Τζόουνς να σιγοντάρουν, ο ΠΑΟΚ επικράτησε με σκορ 92-77 της Χολόν και υπερτερεί στην ισοβαθμία, καθώς κάλυψε τη διαφορά της ήττας του στο Ισραήλ.

Κρίσιμη ήταν η αναμέτρηση της 10ης αγωνιστικής του Champions League για τον ΠΑΟΚ, που υποδέχθηκε την Χάποελ Χολόν στην Πυλαία. Ο "Δικέφαλος" ήθελε τη νίκη και ιδανικά να καλύψει και τη διαφορά της ήττας του με 4 πόντους (72-68) από το ματς στο Ισραήλ. Τα κατάφερε και τα δύο, καθώς επικράτησε με σκορ 92-77, έχοντας σε εκπληκτική κατάσταση τον Χάτσερ. Θυμίζουμε ότι οι Θεσσαλονικείς αγωνίστηκαν χωρίς τον Γιανίκ Μορέιρα, που μετακόμισε στη Βίρτους Μπολόνια.

Ο MVP

Μοναδική παράσταση από τον Γουίλιαμ Χάτσερ, που είχε την απάντηση σε κάθε πρόβλημα που επιχείρησε να βάλει η Χολόν στην ομάδα του. Τελείωσε το ματς με 26 πόντους σε 28:53'' συμμετοχής, είχε ακόμη 5 ασίστ και κανένα λάθος, φτάνοντας το ranking του στο 27.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο ΠΑΟΚ είχε 8/12 τρίποντα στο ημίχρονο και 14/21 συνολικά, με το ασύλληπτο ποσοστό του 66.67% ευστοχίας έξω από τη γραμμή του τριπόντου! Η ευστοχία της περιφέρειας ήταν αυτή που έδωσε τη νίκη στον "Δικέφαλο", μαζί με τις 18 ασίστ για 8 λάθη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε εκπληκτικά την αναμέτρηση. Πίεζε στη μπάλα, έφτανε σε κλεψίματα και ανάγκαζε σε κακές επιλογές τους Ισραηλινούς, ενώ την ίδια στιγμή αντλούσε ρυθμό μέσα από την άμυνα του για την επίθεση. Οι παίκτες του Παπαθεοδώρου έδιναν ρεσιτάλ και στις δύο πλευρές του παρκέ, με τον Τζαμάλ Τζόουνς να σκοράρει για τρεις στον αιφνιδιασμό γράφοντας το 17-0 στο 6'! Ο Σον Τζόουνς έσπασε το ρόδι για την Χάποελ Χολόν και αυτός που με γκολ-φάουλ υπέγραψε το 25-11 του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο Ντεκουάν Τζόουνς με τον Γουόλντεν βρήκαν ρυθμό επιθετικά, ωστόσο με τον Γκος αλάνθαστο και τον Χρυσικόπουλο να δίνει λύσεις στο λόου ποστ, ο ΠΑΟΚ απορρόφησε την αντίδραση της Χολόν και διατήρησε την διαφορά του σταθερά σε διψήφια νούμερα. Σουτάροντας με το εκπληκτικό 66.67% από τα 6.75 και με 13 ασίστ σε αυτό το διάστημα (για μόλις 3 λάθη), ο "Δικέφαλος" έκλεισε το ημίχρονο -φυσιολογικά- στο +16 (47-31).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ συμπλήρωσε γρήγορα ομαδικά, με την Χολόν να προσπαθεί να χτυπήσει μέσα στη ρακέτα, προκειμένου να εκμεταλλευτεί τον Σον Τζόουνς και τις περισσότερες επιλογές σε "4" και "5" σε σχέση με τον αντίπαλο της. Όμως ο Χάτσερ έβρισκε την απάντηση σε κάθε πρόβλημα που έβαζε η Χολόν στον ΠΑΟΚ, με την περιφέρεια του "Δικεφάλου" να κρατάει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και τους Μαργαρίτη - Χρυσικόπουλο να δίνουν τις μάχες κάτω από τα καλάθια.

Στην τελευταία περίοδο της αναμέτρησης ο ρυθμός επιθετικά ήταν υψηλός και για τις δύο ομάδες, με τον ΠΑΟΚ να επικρατεί με το τελικό 92-77, ανεβαίνοντας στο 6-4, καλύπτοντας και την διαφορά στην ισοβαθμία με την Χολόν.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Περίπου 2000 κόσμος έδωσε το παρών στις εξέδρες του γηπέδου, ανάμεσα τους και 200 φίλοι της Χάποελ Χολόν.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αουνκρότζερς, Λούκις, Γιλμάζ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  25-11, 47-31, 71-55, 92-77.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Γκος 12 (3/3 τρ., 4ασ.), Χάτσερ 26 (5/6 τρ., 5 ασ.), Τζόουνς 13 (3/4 τρ.), Μαργαρίτης 8 (6ρ.), Τέπιτς 12 (2/2 τρ., 4ρ.), Αθηναίου 10, Χρυσικόπουλος 9 (3ασ.), Γκάρετ, Κόνιαρης, Σχίζας, Τσόχλας 2.

ΧΟΛΟΝ (Σαμίρ): Άτκινς 13 (9ρ.), Τζόουνς 21 (8/9δ., 11 ρ.), Πνίνι 3 (7ασ.), Σιμχόν 8, Γουόλντεν 15 (8ρ., 8ασ.), Κλάιν 11 (2/2τρ.), Χαρούς, Ντεκουάν Τζόουνς 6 (2/4τρ.), Ρέινολντς.

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ:19/41 δίποντα (46.34%), 14/21 τρίποντα (66.67%), 12/18 βολές (66.67%), 29 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 8 λάθη, 8 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Χολόν:15/33 δίποντα (45.45%), 8/19 τρίποντα (42.11%), 23/33 βολές (69.7), 37 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 16 λάθη, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: στη 11η αγωνιστική ο ΠΑΟΚ θα παίξει εκτός έδρας με τη Ναντέρ (16/1 στις 21:30), ενώ η Χολόν θα παίξει την ίδια μέρα στις 18:30 με την Οπάβα στην Τσεχία.

Πηγή: Sport24