ΠΑΟΚ για… πρόκριση, λύγισε τη Βενέτσια

Πανηγύρισε την 5η σερί νίκη του στο BCL

Σπουδαία νίκη για τον ΠΑΟΚ, που λύγισε τη Βενέτσια στην Πυλαία σε ματς-θρίλερ (77-76) και έκανε σημαντικό βήμα για την πρόκρισή του στους «16» του Basketball Champions League. Πέμπτο σερί ροζ φύλλο αγώνα για την ομάδα του Παπαθεοδώρου στη διοργάνωση, βελτίωσε το ρεκόρ της στο 5-3.

Πρωταγωνιστές για τον «Δικέφαλο του Βορρά» οι Γκος (20 πόντοι), Χρυσικόπουλος (14 πόντοι), Μορέιρα (14 πόντοι), καθοριστικός και ο Γκάρετ, που πέτυχε πολύτιμο καλάθι με φόλοου στα 10 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε.

Οι Θεσσαλονικείς ξεκίνησαν πολύ δυνατά και ξέφυγαν με 14 πόντους, ωστόσο πλήρωσαν ένα μπλακάουτ στην 3η περίοδο και έδωσαν το δικαίωμα στη Ρεϊέρ να περάσει μπροστά. Εντούτοις, οι παίκτες του Παπαθεοδώρου ήταν πιο ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά και με ψυχωμένη εμφάνιση έφτασαν σε μια πολύτιμη νίκη, αν και δεν κατάφεραν να ανατρέψουν τη διαφορά της ήττας τους στον πρώτο γύρο.

Στα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (8-7 στο 3’), ωστόσο ο ΠΑΟΚ «έτρεξε» σερί 8-0 και ξέφυγε με +9 (16-7 στο 6’) έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Μορέιρα, ο οποίος πέτυχε 8 συνεχόμενους πόντους! Η Βενέτσια απάντησε με ένα 4-0 (16-11 στο 7’), όμως η ομάδα του Παπαθεοδώρου έβρισκε εύκολα τον τρόπο προς το αντίπαλο καλάθι για να κλείσει την πρώτη περίοδο στο +8 (25-17).

Με ένα γκολ-φάουλ του Χρυσικόπουλου και ένα τρίποντο του Χάτσερ, ο «Δικέφαλος του Βορρά» ξέφυγε με τη μεγαλύτερη διαφορά του στο παιχνίδι (31-17) στις αρχές της δεύτερης περιόδου κι ενώ συνέχισε το σερί του από το τέλος της πρώτης (11-0).

Εντούτοις, οι Ιταλοί αντέδρασαν και με ένα 8-0 μείωσαν στο -6 (31-25 στο 13’). Με γκολ-φάουλ του Γκάρετ και τρίποντο του Αθηναίου, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν πάλι (37-25 στο 15’). Στο δεύτερο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου, ο ΠΑΟΚ συντηρούσε μια διαφορά κοντά στους 10 πόντους, για να κλείσει το ημίχρονο στο +9 (46-37), έχοντας τον Μορέιρα σε μεγάλη βραδιά: 14 πόντους σε αυτό το διάστημα (με 7/8 εντός παιδιάς).

Κι ενώ η ομάδα του Παπαθεοδώρου έδειχνε να ελέγχει απόλυτα το ρυθμό στο πρώτο μέρος, ήρθε το κάκιστο τρίτο δεκάλεπτό της για να αντιστρέψει την κατάσταση. Το 48-39 του 21’ μετατράπηκε σε 49-50 στο 26’, με τους γηπεδούχους να έχουν κάκιστες επιλογές στην επίθεση και τη Βενέτσια να περνάει μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά!

Τα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου ήταν για… γερά νεύρα, με τις δύο ομάδες να «σπάνε» τα καλάθια. Μ’ αυτά και μ’ αυτά, ο ΠΑΟΚ ανέκτησε το προβάδισμά του και μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο με +1 (55-54).

Οι Ιταλοί μπήκαν… φουριόζοι στην τέταρτη περίοδο και με σερί 7-0 έφτασαν στη μεγαλύτερη διαφορά τους στον αγώνα (55-61 στο 32’). Την ίδια ώρα οι παίκτες του Παπαθεοδώρου είχαν απωλέσει τη συγκέντρωσή τους σε άμυνα και επίθεση.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» όμως αντέδρασε, επέστρεψε και ισοφάρισε μέσα από τη βελτίωση της άμυνας του (62-62 στο 35’). Το επόμενο τετράλεπτο οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία, με τον Γκος να δίνει «ανάσα» 5 πόντων στους γηπεδούχους (73-68) με ένα μεγάλο τρίποντο (με ταμπλό!) στα 67 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του αγώνα.

Ο Χέινς μείωσε στα 35 δευτερόλεπτα (73-70), με τον Γκάρετ να πετυχαίνει φόλοου νίκης στα 10 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του ματς (75-70). Το τρίποντο του Γκιούρι έφερε αγωνία στο στρατόπεδο των γηπεδούχων (75-73 στα 4 δευτερόλεπτα), ωστόσο ο Γκος ήταν εύστοχος σε δύο ελεύθερες βολές και «καθάρισε» την… μπουγάδα για την ομάδα του Παπαθεοδώρου (77-73 στα 3’’).

Το τρίποντο του Χέινς στο φινάλε έγραψε το τελικό 77-76, που χάρισε στον ΠΑΟΚ την 5η διαδοχική νίκη του στο Basketball Champions League, αλλά και την 9η στα 10 τελευταία ματς σε όλες τις διοργανώσεις!

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 46-37, 55-54, 77-76.