Παναθηναϊκός: Η απόλυτη κατάρρευση

Αυτοκτονικές τάσεις από τον Παναθηναϊκό, που ηττήθηκε από τη Μακάμπι

Μπορεί να ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι και να ήλεγξε απόλυτα το ρυθμό για 15 λεπτά, ωστόσο ο Παναθηναϊκός έφυγε με άδεια χέρια από το Τελ Αβίβ, καθώς ηττήθηκε από τη Μακάμπι (88-79).

Ανοιχτή πληγή για τους «πράσινους» τα χαμένα ριμπάουντ, αφού επέτρεψε στους Ισραηλινούς να πάρουν 18 επιθετικά! Προβληματική η επιθετική λειτουργία του «τριφυλλιού» στην τέταρτη περίοδο, όταν και σημείωσε μόλις 10 πόντους.

Από την ομάδα του Πιτίνο -που υποχώρησε στο 9-6- διασώθηκαν οι Τόμας (24 πόντοι) και Παπαπέτρου (17 πόντοι), ενώ ο Αμερικανός τεχνικός δεν πήρε τα αναμενόμενα από Καλάθη και Φριντέτ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε… αγριεμένος στο παιχνίδι και με μπροστάρη τον Τόμας, έχτισε διψήφια διαφορά και αυτοπεποίθηση. Ο Αμερικανός φόργουορντ των «πράσινων» σημείωσε 8 πόντους στα πρώτα 6 λεπτά και έφερε την ομάδα του στο +11 (4-15).

Οι «πράσινοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με διαβασμένες επιθέσεις, εκμεταλλεύτηκαν τη χαλαρότητα της αντίπαλης άμυνας για να ξεφύγουν ακόμα περισσότερο (9-22 στο 8’). Μάλιστα, κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο με +16 (13-29).

Και στη δεύτερη περίοδο το «τριφύλλι» ξεκίνησε παρόμοια και έφτασε μέχρι και το +18 (13-31), ενώ διατήρησε τη διαφορά του και συνέχισε να βρίσκει λύσεις επιθετικά (27-40 στο 15’).

Κάπου εκεί ωστόσο επήλθε το βραχυκύκλωμα των παικτών του Παναθηναϊκού, που απώλεσαν τη συγκέντρωσή τους και πλήρωσαν την αδυναμία τους στα ριμπάουντ.

Με επιμέρους σκορ 16-6 στο τελευταίο πεντάλεπτο του ημιχρόνου, η «ομάδα του λαού» πλησίασε σε απόσταση βολής (43-46) και άλλαξε τελείως το μομέντουμ του αγώνα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι «πράσινοι» βρήκαν ξανά το καθαρό μυαλό τους και με πρωταγωνιστή τον Παπαπέτρου, απομακρύνθηκαν εκ νέου (45-54 στο 23’).

Ο τομέας των ριμπάουντ συνέχισε να είναι ανοιχτή πληγή για την ομάδα του Πιτίνο, που έδωσε τη δυνατότητα στους Ισραηλινούς να πλησιάσουν (54-57 στο 25’).

Το «τριφύλλι» απάντησε με επιμέρους σκορ 8-1 και ξέφυγε με διψήφια διαφορά (55-65 στο 27’). Παρ’ όλα αυτά, δεν κατάφερε να εξαργυρώσει ακόμα περισσότερο το θετικό μομέντουμ και κυριεύτηκε από νευρικότητα στο τελευταίο κομμάτι της τρίτης περιόδου, με συνέπεια να δώσουν δικαιώματα στην ομάδα του Σφαιρόπουλου, που μείωσε (63-69 στο 30’).

Στην τέταρτη περίοδο -ειδικά στο δεύτερο μισό της- επήλθε η πλήρης κατάρρευση του Παναθηναϊκού, που χαλάρωσε αμυντικά και έδωσε τη δυνατότητα στους γκαρντ των γηπεδούχων να βρουν ρυθμό και να εκτελούν από την περιφέρεια.

Το 74-77 μετατράπηκε στο 84-77 μέσα σε 2,5 περίπου λεπτά, με τους «πράσινους» να τα περιμένουν όλα από τον Τόμας. Το επιθετικό μπλακ άουτ του «τριφυλλιού» συνεχίστηκε, με τους παίκτες του Πιτίνο να σημειώνουν μόλις 2 πόντους στα τελευταία 6,5 λεπτά κι αφού η μία τραγική επιλογή διαδεχόταν την άλλη!

Το τελικό 88-79 χάρισε στη Μακάμπι την 5η συνεχόμενη νίκη της (11-4) και άφησε τους Πρωταθλητές Ελλάδας στο 9-6.

Τα δεκάλεπτα: 13-29, 43-46, 65-69, 88-79.

Πηγή: sport-fm