Όρθια με ανατροπή η Ρεάλ, «αυτόχειρας» η Φενέρ

Με ανατροπή έφθασε τις τέσσερις νίκες στην Ευρωλίγκα

Το αποτέλεσμα μετρά! Η Ρεάλ ήταν κακή στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα απέναντι στην αισθητά βελτιωμένη Φενέρμπαχτσε, αλλά με ανατροπή έφτασε στο 70-69 για την 5η αγωνιστική της Ευρωλίγκας φτάνοντας τις τέσσερις νίκες.

Ο Βενσάν Πουαριέ με δύο βολές στα 10’’ από ανόητο φάουλ του Ντέβιν Μπούκερ στη διεκδίκηση επιθετικού ριμπάουντ χάρισε τη νίκη στη «βασίλισσα» που έπαιξε χωρίς τους Ταβάρες (ήταν στο πλευρό της ετοιμόγεννης γυναίκας του) και Γιουλ (τραυματίας). Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Πάμπλο Λάσο ήταν ο Φαμπιάν Κοζέρ με 16 πόντους. Ο Νάντο Ντε Κολό με 11 πόντους και 6 ασίστ ξεχώρισε για τη Φενέρ που έπεσε στο 2-3, μοιραίος πλην του Μπούκερ ο Μαριάλ Σαγιόκ που αστόχησε στο τρίποντο στο φινάλε.

Η Φενέρμπαχτσε κατάφερε από την αρχή να «βραχυκυκλώσει» την επίθεση της Ρεάλ. Ο Πολονάρα κι ο Μαχμούτογλου πρόσφεραν σκορ και οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να ξεμακραίνουν (10-15) και έφτασαν μέχρι και το +11 (25-36) στα μισά της δεύτερης περιόδου. Με μπροστάρη τον Κοζέρ, που έκλεισε με τρίποντο τη δεύτερη και τρίτη περίοδο, η «βασίλισσα» έκανε την αντεπίθεσή της πλησιάζοντας στο καλάθι (50-52).

Το τρίποντο του Αλοθέν έφερε το ματς στο ίσα (58-58), στα έξι λεπτά πριν το τέλος και ο εξαιρετικός Ρούντι μετά από ώρα έδωσε προβάδισμα, 61-60. Ένα ανύπαρκτο φάουλ που κέρδισε ο Πουαριέ έφερε τεχνική ποινή στον Τζόρτζεβιτς (64-62), αλλά η Φενέρ δεν πτοήθηκε και με τρίποντο του Χένρι πέρασε μπροστά (64-67). Ο Κοζέρ με λέι απ μείωσε στον πόντο στα 31’’, ο Χένρι αστόχησε σε τρίποντο και το ανόητο φάουλ του Μπούκερ πρόσφερε στον Πουαριέ δύο βολές, με τις οποίες έκανε το 70-69 με 10’’ να απομένουν. Ο Ντε Κολό βρήκε ελεύθερο στη γωνία τον Σεγιόκ, αλλά το τρίποντό του ήταν εκτός στόχου.

Δεκάλεπτα: 10-15, 35-41, 50-52, 70-69