Ορεξάτος και ζωντανός για οκτάδα ο Παναθηναϊκός!

Κέρδισε την Χίμκι στο ΟΑΚΑ

Με πολύ καλή απόδοση στο πρώτο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός επικράτησε 94-85 της Χίμκι στο ΟΑΚΑ, βελτίωσε το ρεκόρ του (10-13) και ελπίζει για μια θέση στην οκτάδα!

Ο Παναθηναϊκός είναι εδώ και το παλεύει!

Με πολύ καλή εμφάνιση στο πρώτο μέρος, οι «πράσινοι» νίκησαν 94-85 τη Χίμκι στο ΟΑΚΑ και είναι ζωντανοί στο κυνήγι της οκτάδας. Η ομάδα του Πιτίνο ανέβηκε στο 10-13 και ετοιμάζεται για 3 διαδοχικά εκτός έδρας, που θα κρίνουν το μέλλον του.

Κορυφαίος για το «τριφύλλι» ο Τόμας, ο οποίος σημείωσε 25 πόντους, τους 22 εξ αυτών στο πρώτο 20λεπτο, κατά το οποίοι οι γηπεδούχοι πέτυχαν συνολικά 65 πόντους! Από… κοντά και ο Καλάθης, που είχε 13 πόντους και 12 ασίστ.

Από την αρχή οι παίκτες του Παναθηναϊκού μπήκαν… αγριεμένοι και εκμεταλλεύτηκαν τη «χαλαρότητα» της άμυνας των φιλοξενούμενων για να προηγηθούν με διψήφια διαφορά (14-4) από το 4’, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Τόμας, ο οποίος σημείωσε 8 πόντους σε αυτό το διάστημα.

Οι «πράσινοι» συνέχισαν με το… πόδι πατημένο στο γκάζι και δεν επέτρεψαν στη Χίμκι να πλησιάσει φτάνοντας μέχρι και το +12 (26-14 στο 8’). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το «τριφύλλι» να προηγείται 33-21.

Και στο δεύτερο δεκάλεπτο πάντως οι γηπεδούχοι έβρισκαν πολύ εύκολα το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι για να ξεφύγουν ακόμα και με 17 πόντους (40-23 στο 12’). Εντούτοις, η άμυνα του Παναθηναϊκού «χαλάρωσε» και έδωσε το δικαίωμα στην ομάδα του Κουρτινάιτις να ρίξει τη διαφορά στους 6 (51-45 στο 17’) με σερί 8-0.

Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του «τριφυλλιού» βρήκαν και πάλι ρυθμό και μέσω της… επίθεσης, απομακρύνθηκαν εκ νέου για να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο στο +15 (65-50) έχοντας 18/22 δίποντα!

Μάλιστα, ο Τόμας είχε 22 πόντους με 9/9 δίποντα σε αυτό το διάστημα!

Εντούτοις, στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός τα έκανε… μαντάρα και έκανε τη μία λάθος επιλογή πίσω από την άλλη. Μ’ αυτά και μ’ αυτά, η Χίμκι «έτρεξε» σερί 11-0 για να πλησιάσει σε απόσταση 4 πόντων (65-61 στο 24’).

Από την άλλη, οι «πράσινοι» έχασαν τελείως τη συγκέντρωσή τους, υπέπεσαν σε 7 λάθη σε διάστημα 4 λεπτών στην εκκίνηση της τρίτης περιόδου και δεν μπορούσαν να βρουν εύκολους πόντους.

Οι… φωνές του Πιτίνο όμως αφύπνισαν τους παίκτες και με επιμέρους σκορ 11-2 έστειλαν τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (76-65 στο 28’), με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με το «τριφύλλι» στο +11 (78-67).

Πηγή:sport-fm.gr