Οδοστρωτήρας Αρμάνι Μιλάνο διέσυρε την απογοητευτική Φενερμπαχτσέ στην Τουρκία!

Έδωσε μοναδική παράσταση και παρέμεινε μόνη πρώτη στην κορυφή της Ευρωλίγκας

Μήνυμα προς πάσα κατεύθυνση έστειλε η Αρμάνι Μιλάνο, η οποία πέρασε σαν σίφουνας από την έδρα της Φενερμπαχτσέ (43-68) και διατηρείται στην πρώτη θέση της Ευρωλίγκας με ρεκόρ 8-1! Η ομάδα του Μεσίνα έπαιξε εξαιρετική άμυνα και «στραγγάλισε» τους Τούρκους, που κατέγραψαν αρνητικό ρεκόρ στην ιστορία τους με μόλις 3 πόντους ενεργητικό στην πρώτη περίοδο.

Κορυφαίοι για τους Ιταλούς οι Σιλντς (13 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μέλι (6 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 6 κλεψίματα) και Ντατόμε (11 πόντοι), από… κοντά και ο Μήτογλου (9 πόντοι, 6 ριμπάουντ). Έσπασαν τα… καλάθια οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς (17/58 εντός παιδιάς, 5/13 βολές), πρώτος σκόρερ ο Χένρι με 12 πόντους.

Η Αρμάνι Μιλάνο μπήκε με… μάτι που γυαλίζει και «έπνιξε» τους γηπεδούχους, που δεν μπορούσαν να βρουν στόχο. Είναι χαρακτηριστικό ότι έπρεπε να περάσουν σχεδόν 5,5 λεπτά για να σκοράρουν οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς (1-7). Με τον Σιλντς να μπαίνει στην εξίσωση, οι Ιταλοί έτρεξαν σερί 12-0 και εκτοξεύτηκαν στο +18 (1-19). Την ίδια ώρα, η Φενερμπαχτσέ δεν έβρισκε τον δρόμο προς το καλάθι με κανέναν τρόπο, κάτι που αποτυπώνεται πλήρως και στο σκορ του πρώτου δεκαλέπτου (3-22), κατά το οποίο σημειώθηκε το χειρότερο ρεκόρ στην ιστορία της, όσον αφορά τη συγκομιδή των πόντων.

Οι Ιταλοί ξεκίνησαν φουριόζοι και στην εκκίνηση της 2ης περιόδου, με συνέπεια να απομακρυνθούν ακόμα περισσότερο (5-32 στο 13’). Από ‘κει και πέρα, ήρθε μια κάποια αντίδραση των γηπεδούχων, που έτρεξαν επιμέρους σκορ 15-3 και μείωσαν κάπως (20-35). Το ημίχρονο έκλεισε με buzzer beater καλάθι του Γκραντ, που έφερε την ομάδα του Μεσίνα στο +17 (20-37).

Η Αρμάνι Μιλάνο συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο 3ο δεκάλεπτο: με σερί 9-0 απομακρύνθηκε εκ νέου με διαφορά 26 πόντων (20-46 στο 23’). Στην αντίπερα όχθη, η ομάδα του Τζόρτζεβιτς ήταν εγκλωβισμένη και δεν έβρισκε σκορ (27-51 στο 26’). Κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι πάτησαν πάλι το γκάζι και με επιμέρους 11-2, ολοκλήρωσαν την περίοδο με «αέρα» 33 πόντων (29-62).

Το 4ο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία, με τους παίκτες του Μεσίνα να κατεβάζουν τον… γενικό έχοντας εξασφαλίσει διαφορά νίκης. Οι προπονητές των δύο ομάδων βρήκαν ευκαιρία να δοκιμάσουν σχήματα και πρόσωπα, με τους Ιταλούς να φτάνουν στο τελικό 43-68.

Τα δεκάλεπτα: 3-22, 20-37, 29-62, 43-68.

Φενερμπαχτσέ-Αρμάνι Μιλάνο 43-68