Ο Σλούκας άφησε χωρίς νίκη τον Σφαιρόπουλο!

H Φενέρμπαχτσε νίκησε 74-70 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, ανεβαίνοντας στο 8-1

Ύστερα από ένα μεγάλο ντέρμπι, η Φενέρμπαχτσε νίκησε 74-70 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 8-1 στη φετινή Ευρωλίγκα.

Κορυφαίος της ομάδας του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήταν ο Κώστας Σλούκας (18π.), με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο από την άλλη να γνωρίζει τη δεύτερή του ήττα, σε ισάριθμα ματς, στον πάγκο των πρωταθλητών Ισραήλ, που πλέον έπεσαν στο 1-8.

Δυνατά μπήκε στο παιχνίδι η Μακάμπι, η οποία είχε το προβάδισμα από νωρίς (10-5) και κατάφερε να το κρατήσει μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (16-13). Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου διατηρούνταν μπροστά μέχρι το πρώτο τρίλεπτο της δεύτερης περιόδου (20-17). Εκεί, η Φενέρ άρχισε να πιέζει, παίρνοντας εκείνη το προβάδισμα (20-22), αλλά μέχρι το 16’ (28-30). Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι πάτησαν το… γκάζι και με ένα 10-0, έφτασαν στο +8 (38-30), ωστόσο μέσα από την καλή τους άμυνα, οι παίκτες του Ομπράντοβιτς ροκάνισαν τη διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (41-36).

Ίδια ήταν η εικόνα του ματς μέχρι το 25’, καθώς η Μακάμπι είχε το προβάδισμα (47-41). Όμως, από εκείνο το σημείο και έπειτα, άρχισε να «ζεσταίνεται» ο Σλούκας και έτσι η Φενέρ να… τουμπάρει το ματς (47-49) και να κλείσει την τρίτη περίοδο μπροστά (53-55). Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ήταν η σειρά του Γκούντουριτς να μιλήσει για τους Τούρκους, καθώς όχι μόνο τους διατηρούσε μπροστά, αλλά και σε μία απόσταση ασφαλείας (63-71) και στο τέλος να παίρνουν τη νίκη με το 70-74.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 41-36, 53-55, 70-74