Ο Ερυθρός Αστέρας έβαλε «τέλος» στο σερί της Βιλερμπάν

Κορυφαίος των Σέρβων ο Κάλινιτς

Με τον «αέρα» από τη μεγάλη νίκη επί του Παναθηναϊκού, ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε και της Βιλερμπάν με 73-67 με κορυφαίο τον Κάλινιτς (22π.) που έκανε career high.

Ο Ερυθρός Αστέρας με 73-67 επί της Βιλερμπάν αναδείχθηκε μεγάλος νικητής σε ένα από τα πιο ενδιαφέροντα ματς της 9ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Οι Σέρβοι, με τον «αέρα» και την αυτοπεποίθηση από την επικράτηση του επί του Παναθηναϊκού, κατάφεραν να πανηγυρίσουν στο τέλος αν και συνάντησαν αρκετές δυσκολίες απέναντι στους Γάλλους.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη στη σειρά για τον Ερυθρό Αστέρα, ο οποίος πλέον έχει ρεκόρ 4-5, σπάζοντας το νικηφόρο σερί των τριών αγώνων για τους Γάλλους (6-3).

Ο Κάλινιτς ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με 22 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, με τον Ιβάνοβιτς να έχει 14 πόντους και 5 ασίστ. Από την άλλη πλευρά για τη Βιλερμπάν ο Οκομπό είχε 16 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Τζόουνς 14 πόντους. Αρκετά καλή εμφάνιση είχε ο Φαλ με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ, με τον Κώστα Αντετοκούνμπο να μένει χωρίς πόντους έχοντας μόνο 2 ριμπάουντ.

Στο παιχνίδι ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε καλύτερα καταφέροντας να έχει το προβάδισμα. Η καλή άμυνα των γηπεδούχων κράτησε άποντη τη Βιλερμπάν για περίπου πέντε λεπτά στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στην αρχή της επόμενης τα πήγαν καλύτερα οι Γάλλοι. Με ένα σερί 8-2 μείωσαν τη διαφορά στο 24-19. Οι παίκτες της Βιλερμπάν συνέχισαν να βρίσκουν τρόπο να σκοράρουν απέναντι στην άμυνα του Ερυθρού Αστέρα μειώνοντας τον πόντο 33-32 στο τέλος της δεύτερης περιόδου.

Η Βιλερμπάν πέρασε μπροστά σκορ στην αρχή της επόμενης περιόδου με ένα τρίποντο του Οκομπό, αλλά ο Κάλινιτς με πέντε πόντους έφερε και πάλι τους Σέρβους μπροστά στο σκορ. Ακολούθησε ένα σερί 10-0, που έδωσε στους γηπεδούχους προβάδισμα με 9 πόντους. Στην τελευταία περίοδο ο Ερυθρός Αστέρας ανέβασε και άλλο την απόδοσή του, βρήκε και άλλους εύκολους πόντους καταφέρντας να διατηρήσει το προβάδισμα που είχε και να φτάσει -τελικά- στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-9, 33-32, 50-45, 73-67