Νίκησε και υπερτερεί στην ισοβαθμία η ΤΣΣΚΑ

Έβαλε από κάτω την Ρεάλ

Μετά από ένα μεγάλο ντέρμπι η ΤΣΣΚΑ νίκησε την Ρεάλ με 82-78 και υπερτερεί στη δεύτερη θέση (17-5) αφού έχει καλύτερη συγκομιδή στην ισοβαθμία με την Ρεάλ Μαδρίτης.

Με πρώτο σκόρερ τον Ντε Κολό και καθοριστικό στο τέταρτο δεκάλεπτο τον Χίγκινς, η ομάδα του Ιτούδη νίκησε 82-78 τη «βασίλισσα» και έτσι είναι πλέον στη δεύτερη θέση με 17-5, αφού έχει τη μεταξύ τους ισοβαθμία!

Ο Γάλλος τελείωσε το ματς με 21 πόντους, με τον Αμερικανό να είχε 15 και τον Ντάνιελ Χάκετ να ήταν εξίσου καλός με 14. Από την ομάδα του Λάσο, που έπαιζε δίχως Γιουλ και Τόμπκινς, ξεχώρισε ο Ράντολφ με 20 πόντους.

Γρήγορο ρυθμό από νωρίς είχε η αναμέτρηση, με την ΤΣΣΚΑ να τον ορίζει (9-2). Στη συνέχεια, η Ρεάλ ισορρόπησε την κατάσταση (13-12), ενώ χάρη στα τρίποντα κατάφερε να περάσει και μπροστά (17-20). Ωστόσο, στο τελευταίο λεπτό η ομάδα του Ιτούδη αντέδρασε με τον Ντε Κολό και έτσι έκλεισε προηγούμενη (22-20) την πρώτη περίοδο.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Ροντρίγκεθ να διατηρεί μπροστά την ΤΣΣΚΑ (31-30). Ωστόσο, από τα μισά και μετά, η «βασίλισσα» έσφιξε στην άμυνα και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση, ξέφυγε στο +8 (32-40), με τον Κουρμπάνοφ να μειώνει στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (34-40).

Ίδια ήταν η εικόνα του ματς και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τη Ρεάλ να είχε τον έλεγχο και το προβάδισμα (47-52). Εκεί, η ΤΣΣΚΑ ξεκίνησε την αντεπίθεσή της με τον Κλάιμπερν για να περάσει μπροστά (53-52), ενώ στη συνέχεια ο Ροντρίγκεθ την έστειλε στο +5 (64-59), με τις δύο βολές του Πρέπελιτς να διαμορφώνουν το 64-61.

Με την είσοδο του Ρούντι, η Ρεάλ ισορρόπησε το ματς (68-68), ωστόσο η απάντηση της ΤΣΣΚΑ ήρθε με τον Χίγκινς αρχικά για το +6 (74-68), ενώ με δικό του τρίποντο η διαφορά πήγε στο +7 (77-70), στο 37’. Ο Ράντολφ πήρε τη «βασίλισσα» στις πλάτες του και την έφερε στον πόντο (77-76), αλλά η ομάδα του Ιτούδη διατήρησε την ψυχραιμία της μέχρι το τέλος και έφτασε στη νίκη με το τελικό 82-78.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 34-40, 64-61, 82-78