Μπαρτζώκας: «Μου είχαν λείψει αυτά τα ματς»

Ευχαριστημένος με την εικόνα του Ολυμπιακού ήταν ο Γιώργος Μπαρτζώκας

Σημαντική χαρακτήρισε τη νίκη (78-71) του Ολυμπιακού επί του Παναθηναϊκού ο Γιώργος Μπαρτζώκας, λέγοντας πως έπαιξε μεγάλο ρόλο η υπεροχή της ομάδας του στα ριμπάουντ.

Από ‘κει και πέρα, ο κόουτς των «ερυθρόλευκων» τόνισε πως λείπει πολύ ο κόσμος από το γήπεδο, ακόμη κι όταν δημιουργεί… εχθρικό περιβάλλον, ενώ ανέφερε πως για λόγους τακτικής δεν χρησιμοποιήθηκε αρκετά στο δεύτερο ημίχρονο ο Κώστας Σλούκας.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του:

«Ήταν ένα τυπικό ματς. Και οι δύο ομάδες δυσκολεύθηκαν να σκοράρουν. Δεν είδαμε την πραγματική ποιότητα. Είδατε τα ποσοστά. Για εμάς ήταν σημαντικό ότι κερδίσαμε το ματς, έχοντας κρατήσει τον έλεγχο. Ήταν μια πολύ σημαντική νίκη. Κερδίσαμε τα ριμπάουντ, πήραμε περισσότερα και εκεί είχαμε δώσει έμφαση πριν από το τζάμπολ. Στην τέταρτη περίοδο κάναμε λάθη στην τακτική, κάναμε λάθη. Δεν μπορείς να κάνεις τόσα λάθη, πρέπει να προστατεύεις την μπάλα και να βρίσκεις τις αδυναμίες της αντίπαλης άμυνας.

Καλή τύχη στον Παναθηναϊκό, το πρόγραμμα είναι σκληρό με δύο ματς σε μία εβδομάδα. Θα προετοιμαστούμε, θα δουλέψουμε σκληρά γι' αυτά. Εννοείται πως θέλουμε κόσμο. Φυσικά. Ειδικά τώρα που δεν έχουμε πολλές επιλογές στη ζωή μας. Δυστυχώς έτσι είναι το πρόγραμμα, θα παίξουμε δύο φορές στην κανονική περίοδο. Μου έλειψαν αυτοί οι αγώνες, το μόνο που θα ήθελα να σας πω και δεν είναι πλεονασμός, είναι πως λείπει ο κόσμος από τα γήπεδα. Ακόμη κι αν είναι εχθρικός απέναντί σου. Το επίπεδο ήταν χαμηλό, αλλά δεν φταίει μόνο η απουσία του κόσμου. Τα συναισθήματα που δημιουργεί ο κόσμος, παίζουν πάντα ρόλο. Το μπάσκετ είναι φτιαγμένο για τον κόσμο, πρέπει να είσαι έτοιμος να κερδίσεις και εναντίον του

Οι ομάδες που έχουν κορμό και ίδιο προπονητή για χρόνια, είναι πιο έτοιμες. Υπάρχουν ομάδες που τελείωσαν τις σεζόν τους πολύ πιο αργά από την Ελλάδα. Η Βαλένθια, για παράδειγμα, είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Επίσης, να σημειώσω κάτι. Οι ομάδες που έχουν προπονητή που έχουν δουλέψει στις ΗΠΑ, είναι από νωρίς πιο έτοιμες. Η Φενέρμπαχτσε και η Ζαλγκίρις δηλαδή, έχουν ένα αβαντάζ.

Τακτικό ήταν το θέμα που δεν έπαιξε πολύ ο Σλούκας στο δεύτερο μέρος. Έχουμε 12 παίκτες. Κάποιες φορές οι επιλογές μας είναι λανθασμένες, κάποιες φορές είναι σωστές