Με… κλειδαρά τον Τουπάν ο Ολυμπιακός γονάτισε την Εφές!

Τρομερή άμυνα στο τέταρτο δεκάλεπτο

Με τρομερή άμυνα στο τέταρτο δεκάλεπτο και μπροστάρη τον Τουπάν ο Ολυμπιακός «μπλόκαρε» την Αναντολού Εφές και τη νίκησε 88-81 στο ΣΕΦ, για να ανέβει στο 7-5!

Ο αγώνας:

Με τους Μιλουτίνοφ, Πρίντεζη, Βεζένκοβ, Στρέλνιεκς και Γουίλιαμς-Γκος ξεκίνησε ο Ολυμπιακός την αναμέτρηση. Με εξαιρετικές άμυνες και έλεγχο των ριμπάουντ μπήκαν οι «ερυθρόλευκοι» στο ματς και χτυπώντας με Μιλουτίνοφ και Πρίντεζη μέσα από τη ρακέτα, προηγήθηκαν 12-2, στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Στη συνέχεια, η Εφές άλλαξε την πεντάδα της, αλλά οι ψηλοί των Πειραιωτών δεν… πτοούνταν, με τη διαφορά να ξεφεύγει στο +12 (16-4), ενώ με τους Παπανικολάου και Γουίλιαμς-Γκος να τρέχουν στο ανοικτό γήπεδο, η ομάδα του Μπλατ πήγε ακόμη και στο +15 (23-8), περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Στον εναπομείναντα χρόνο, οι Τούρκοι εκμεταλλεύτηκαν τα επιθετικά τους ριμπάουντ και έτσι μείωσαν στο τέλος (25-12).

Αντιστρόφως ανάλογο ήταν το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στη δεύτερη περίοδο, καθώς επέτρεψε στην Εφές να τρέξει και παράλληλα της έδωσε σουτ από την περιφέρεια, με τους Μερμάν και Λάρκιν να μαζεύουν ακόμη περισσότερο τη διαφορά (27-24), μέσα σε τρία λεπτά. Ο ΛεΝτέι ξεκόλλησε με τρίποντο τους «ερυθρόλευκους» (30-24), αλλά ο Αμερικανός γκαρντ επανέφερε τους Τούρκους (32-30). Η αντίδραση των Πειραιωτών ήρθε με τον Γουίλιαμς-Γκος, ο οποίος τους έστειλε στο +7 (37-30) και τους κρατούσε εκεί μέχρι και τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (40-33). Στη συνέχεια, ο Μίσιτς άρχισε να «ζεσταίνεται», με τους φιλοξενούμενους να πλησιάζουν στο καλάθι (41-39), αλλά τον Τουπάν να έρχεται ορεξάτος από τον πάγκο και να στέλνει τον Ολυμπιακό ξανά στο +7 (48-40), στα 28’’. Ωστόσο, ένα λάθος του Σπανούλη και καλάθια των Μίσιτς και Λάρκιν έριξαν τη διαφορά στο καλάθι (48-46), στο τέλος.

Ο Λάρκιν εξακολουθούσε να δημιουργεί πολλά προβλήματα στην άμυνα του Ολυμπιακού και έτσι η Εφές όχι μόνο ήταν κοντά, αλλά κατάφερε να πάει στο +3 (50-53), μέσα σε δύο λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο. Οι παίκτες του Μπλατ εξακολουθούσαν να ήταν πολύ άστοχοι, αλλά χάρη στα επιθετικά ριμπάουντ του Μιλουτίνοφ, δεν επέτρεπαν στους Τούρκους να ξεφύγουν (53-55), μέχρι τα μισά. Ωστόσο, εκεί άρχισαν τα τρίποντα από τους φιλοξενούμενους και έτσι ξέφυγαν στο +6 (55-61), το οποίο κράτησαν μέχρι το 27’ (57-63). Εκεί, οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν να βγάζουν καλές άμυνες και με απανωτά τρίποντα ισοφάρισαν (65-65), στο τελευταίο λεπτό. Αλλά, ο Μίσιτς είχε νέα απάντηση και έτσι έδωσε την ευκαιρία στην Εφές να κλείσει μπροστά (65-68), την τρίτη περίοδο.

Σαν… υπνωτισμένος και πολύ νωθρός μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός και έτσι η Εφές ξέφυγε στο +7 (66-73), μέσα σε ένα λεπτό. Όμως, στη συνέχεια οι παίκτες του Μπλατ έδειξαν να… ξυπνούν, με τον Τουπάν να βγάζει μεγάλες άμυνες πάνω στον Μίσιτς και τον ίδιο επίθεση, αλλά και τον Σπανούλη να σπρώχνουν τους «ερυθρόλευκους» σε ένα 8-0 για το προσπέρασμα (74-73), στο 34’. Ακολούθησε ανταλλαγή καλαθιών, με το τρίποντο του Τουπάν να στέλνει στο +2 (79-77) τους Πειραιώτες, αλλά τον Μίσιτς να ισοφαρίζει (79-79), στο 37’. Εκεί, μίλησε η υπομονή των «ερυθρόλευκων» που κυκλοφόρησαν σωστά την μπάλα και έκαναν ένα 4-0 (83-79), στο 38’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, επικράτησε το… ξύλο με πολλά φάουλ εκατέρωθεν, με τον Σίμον να είχε 1/2 βολές και τον Στρέλνιεκς 2/2 και έτσι ο Ολυμπιακός να ξεφεύγει στο +5 (85-80), στα 18,6’’ πριν τη λήξη. Οι παίκτες του Μπλατ διατήρησαν την ψυχραιμία τους από τη γραμμή και έτσι πήραν τη νίκη με το τελικό 88-81!

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 48-46, 65-68, 88-81