Μέχρι τέλους για την οκτάδα η φορτσάτη Μπασκόνια!

Τις πιθανότητες που της απομένουν για την είσοδό της στα playoffs της EuroLeague είναι αποφασισμένη να εξαντλήσει η Μπασκόνια, η οποία την Παρασκευή (26/3) επικράτησε 86-69 υποδεχόμενη την Αρμάνι Μιλάνο στο «Fernando Buesa Arena» στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής.

Έτσι, η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς -η οποία προερχόταν από τις δύο κολλητές νίκες επί των Μπάγερν Μονάχου (78-71) και Ζενίτ (79-75)- ανέβηκε στην 9η θέση και το 17-14. Πίσω από την 8η Ζενίτ (17-13), από την οποία βέβαια έχει παιχνίδι περισσότερο και υστερεί στις μεταξύ τους αναμετρήσεις. Από την άλλη, το ιταλικό κλαμπ έπεσε στο 19-12 (4ο) και έβαλε φωτιά στη μάχη της 4άδα.

Κορυφαίοι για τους νικητές, που φόρτσαραν μετά τη δεύτερη περίοδο καθαρίζοντας το ματς στην τρίτη, ήταν οι Χένρι (19π.), Ντράγκιτς (15π.) και Πολονάρα (17π.), τη στιγμή που από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Σέρχι Ροντρίγκεθ (12π., 1ρ., 4 ασ).

Το ματς:

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με όρεξη την αναμέτρηση. Κάνοντας ένα σερί 7-0 (για το 10-4) και παίρνοντας σκορ από αρκετά διαφορετικά χέρια, βρέθηκαν να προηγούνται 16-10 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Έπρεπε να περάσουν 14', προκειμένου να ευστοχήσουν έξω από τα 6,75μ. οι πρωταθλητές Ισπανίας (1/15 στα πρώτα είκοσι λεπτά) χάρη στον κορυφαίο τους στη δεύτερη περίοδο, Ζόραν Ντράγκιτς. Ο 31χρονος Σλοβένος κουβάλησε την ομάδα του σε αντεπίθεση, η οποία άρχισε με ένα 6-0 για το 16-16 στα 6'55'' πριν το τέλος της περιόδου. Έκτοτε ακολούθησε ένα πραγματικό ντέρμπι, με τους Τζεφ Μπρουκς και Σέρχι Ροντρίγκεθ να βγαίνουν μπροστά για την Αρμάνι, η οποία είδε τους γηπεδούχους να καταφέρνουν γυρίσουν το ματς (33-32, 23-16 επί μέρους σκορ δεκαλέπτου) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ένα γρήγορο 8-0 (εντός δύο λεπτών, έξι πόντοι του Χένρι) της Μπασκόνια στην τρίτη περίοδο για το 41-32, οδήγησε τον Έτορε Μεσίνα στο να καλέσει τάιμ-άουτ. Παρόλα αυτά, η Μπασκόνια έδειχνε αποφασισμένη. Με τον Χένρι να συνεχίζει φορτσάτος και έχοντας ως άξιους συμπαραστάτες τους Ακίλε Πολονάρα και Ρόκας Γκιεντράιτιτς, η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς πήγε στο +15 (60-45) στο τελευταίο δεκάλεπτο. Εκεί που διαχειρίστηκε άψογα την υπέρ της διαφορά, φτάνοντας με άνεση στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 10-16, 33-32, 60-45, 86-69.