Μέγας ΠΑΟΚ «άλωσε» την Τενερίφη

Σπουδαία νίκη στην Ισπανία

Με «βομβαρδισμό» από τρίποντα σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και με μια καταπληκτική άμυνα στην τελευταία επίθεση των Ισπανών, ο ΠΑΟΚ νίκησε στην Τενερίφη 66-65 την τοπική ομάδα με καλάθι του Χρυσικόπουλου στα 23’’ και έφτασε στο 4-3 σε επτά αγωνιστικές στο BCL, κάνοντας πλέον σημαντικό βήμα για την πρόκριση στους «16», αναγκάζοντας στην πρώτη ήττα τους Ισπανούς.

Ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, βρέθηκε πίσω στην τέταρτη περίοδο, όμως βρήκε τις λύσεις από το τρίποντο και πήρε τη μεγάλη νίκη.

Σε αυτό συνετέλεσε ουσιαστικά ο Χρυσικόπουλος με 24 πόντους, έχοντας την αμέριστη συμπαράσταση του Μορέιρα με 12 πόντους. Για τους Ισπανούς, ξεχώρισαν οι Σάιθ με 15 και ΜακΦάντεν, Μπρουσίνιο με 10 πόντους.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά και στο 4-5 έκανε σερί 8-0 και έφτασε στο 4-13, με τα τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα των Χρυσικόπουλου και Κόνιαρη στην κακή περιφερειακή άμυνα των Ισπανών. Σε συνάρτηση με υπερβολική αστοχία των παικτών της Τενερίφης στα τρίποντα και στα 2/14 σουτ, χάρη στην εκπληκτική άμυνα των Θεσσαλονικέων, ο «Δικέφαλος» έβρισκε τις λύσεις από την περιφέρεια και διατηρούσε το +7 με +10, ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο στο 12-19.

Ο ΠΑΟΚ δεν ξεκίνησε καλά στη δεύτερη περίοδο και οι παίκτες της Τενερίφης βρήκαν τις λύσεις από την περιφέρεια και με 14-7 επιμέρους σκορ έγινε το 26-26. Ο Μορέιρα ανέλαβε δράση στην ισπανική ρακέτα και διατηρούσε ένα +2 για τους παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου, όμως ένα 5-0 σερί με πρωτεργάτη τον ΜακΦάντεν έφερε το +3 για την Τενερίφη, με τον Μορέιρα να ολοκληρώνει το ημίχρονο 33-32. Ο ΠΑΟΚ είχε 7/14 δίποντα και 3/4 βολές.

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε πίσω 36-32 στην αρχή της τρίτης περιόδου, όμως απάντησε με ένα σερί 6-0 και προηγήθηκε με 36-38. Ο Γκος με τρίποντο έφερε το 41-41 μετά το 5-0 σερί των γηπεδούχων και εκεί ο «Δικέφαλος» εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των Ισπανών και με 4-0 έφτασε το 7-0 σερί συνολικά έφτασε στο 41-45 με τις σωστές επιλογές μέσα στη ρακέτα και το τρίποντο του Χρυσικόπουλου έφερε το 42-48 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.

Ο ΠΑΟΚ αντιμετώπιζε προβλήματα μέσα στη ρακέτα στην αρχή της τέταρτης περιόδου, όμως έβρισκε τις λύσεις από τα τρίποντα και τα 6/7 του Χρυσικόπουλου έφεραν το 46-51 και διατηρούσε το +2 με +4 με συμπαραστάτη του Έλληνα φόργουορντ τον Χατσερ από τη γραμμή των 6.75. Ο Σάιθ έβρισκε τις λύσεις μέσα στην «ασπρόμαυρη» ρακέτα, αλλά τα 11/23 τρίποντα του ΠΑΟΚ τον διατηρούσαν στο σταθερό προβάδισμα, παρά τις προσπάθειες του Στάιγκερ. Δύο συνεχόμενα τρίποντα των Ισπανών έφεραν το 64-62 στην κακή άμυνα των φιλοξενούμενων.

Ο Αθηναίου αστόχησε σε δύο βολές για να ισοφαρίσει, όμως ο Μορέιρα με ωραία προσπάθεια ισοφάρισε σε 64-64 μετά τη χαμένη επίθεση της Τενερίφης. Ο Αίβερσον με μία βολή έκανε το 65-64 και ο Μορέιρα αστόχησε, όπως και ο Αίβερσον. Ο Χρυσικόπουλος ευστόχησε σε παλικαρίσια προσπάθεια και έκανε το 65-66 στα 23’’ και με μία καταπληκτική άμυνα στην τελευταία επίθεση, ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε μία μεγάλη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-19, 33-32, 42-48, 65-66