Με σούπερ Γιουλ και Ταβάρες, ανέτρεψε τη Βιλερμπάν η Ρεάλ

Μίλησε η κλάση και η εμπειρία των Ισπανών

Μπορεί να βρέθηκε πίσω στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και να χάνει ακόμα και με -12, ωστόσο η Ρεάλ έδειξε την εμπειρία της και με ολική ανατροπή στην 4η περίοδο, έκαμψε την αντίσταση της Βιλερμπάν (91-84) στη Μαδρίτη.

Γιουλ και Ταβάρες καθοδήγησαν τη «βασίλισσα» έχοντας 19 πόντους έκαστος, ενώ για τους Γάλλους διακρίθηκαν οι Κόουλ (21 πόντοι) και Γιαμπουσελέ (21 πόντοι).

Η ομάδα του Λάσο επανήλθε άμεσα στις νίκες και ανέβηκε στο 7-5, ενώ το σύνολο του Πάρκερ προσγειώθηκε απότομα στην πραγματικότητα μετά τις 2 επιβλητικές νίκες επί του Παναθηναϊκού και της Μπαρτσελόνα.

Η Βιλερμπάν συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στο ματς με τον Παναθηναϊκό και πήρε προβάδισμα από την αρχή (6-13 στο 4’), με τους περιφερειακούς της να πυροβολούν. Κάπου εκεί οι παίκτες της Ρεάλ Μαδρίτης ξύπνησαν και με σερί 9-0, ανέτρεψαν την κατάσταση (15-13 στο 6’).

Εντούτοις, οι Γάλλοι δεν πτοήθηκαν, έμειναν πιστοί στο πλάνο τους και συνέχισαν να εκτελούν έξω από τα 6,75μ.: με επιμέρους σκορ 13-2, ανέκτησαν τα ηνία (17-26). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με ένα καλάθι του Ταβάρες, που μείωσε σε 19-26 κι ενώ η ομάδα του Πάρκερ είχε 6/7 τρίποντα!

Με τον ίδιο… τρόπο, η Βιλερμπάν μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο και ξέφυγε με διψήφια διαφορά (19-29). Από την άλλη, οι Μαδριλένοι βρήκαν λύσεις στο πρόσωπο του Γιουλ, ο οποίος πήρε… φωτιά κι έφερε την ομάδα του στο -3 (32-35 στο 13’) με διαδοχικά μεγάλα σουτ.

Για μια ακόμα φορά όμως οι παίκτες του Πάρκερ δεν έδειξαν να επηρεάζονται και με μπροστάρηδες τους Κόουλ, Γιαμπουσελέ έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο έχοντας «αέρα» 10 πόντων (40-50)!

Στην εκκίνηση της 3ης περιόδου, οι γηπεδούχοι επιχείρησαν να μαζέψουν τη διαφορά με τον Ταβάρες να κυριαρχεί κάτω από τις ρακέτες. Με σερί 8-0, η Ρεάλ πλησίασε στο -4 (51-55 στο 25’), αλλά δεν κατάφερε να ανακτήσει το προβάδισμα.

Από την άλλη, η Βιλερμπάν έδειξε καλά αντανακλαστικά και επιδόθηκε στο γνωστό της καταιγισμό της από την περιφέρεια: με τους Κόουλ και Λάιτι να εκτελούν, ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο με +9 (61-70).

Η 4η περίοδος ήταν παράσταση για ένα… ρόλο, με τους γηπεδούχους να κυριαρχούν απόλυτα. Με 2 διαδοχικά τρίποντα του Ρούντι, η «βασίλισσα» πλησίασε στο -3 (67-70 στο 31’), με τους Γάλλους να απαντούν γρήγορα (69-75 στο 33’).

Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του Πάρκερ βραχυκύκλωσαν σε εκείνο το σημείο και υπέπεσαν σε συνεχόμενες λανθασμένες επιλογές, αφού μπλέχτηκαν στις αμυντικές «δαγκάνες» των Μαδριλένων.

Με τους Γιουλ και Ταβάρες να παίρνουν στους ώμους τους την ομάδα τους, η Ρεάλ έτρεξε επιμέρους 15-4, ανέτρεψε πλήρως το μομέντουμ του αγώνα και πέρασε μπροστά μετά από αρκετή ώρα (84-79 στο 37’).

Στο τελευταίο τρίλεπτο δεν άλλαξαν και πολλά πράγματα, από τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι απώλεσαν το καθαρό μυαλό τους και δεν είχαν τον τρόπο για να διεκδικήσουν τη νίκη. Με περίσσια ψυχραιμία στην επίθεση, η ομάδα της Μαδρίτης έφτασε στο τελικό 91-84 και επέστρεψε στις νίκες.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 40-50, 61-70, 91-84.