Λύγισε την Άλμπα και σφράγισε την παρουσία της στα playoffs η Εφές

Οι πρωταθλητές Ευρώπης επικράτησαν με 87-77

Η Εφές ζορίστηκε αρκετά κόντρα στην αξιόμαχη Άλμπα, ωστόσο πάτησε το γκάζι στο φινάλε κι έφτασε στη νίκη (87-77 εντός).

Στο 15-11 ανέβηκαν οι πρωταθλητές Ευρώπης, που σφράγισαν την παρουσία τους στην οκτάδα και κρατούν στα χέρια τους την 5η θέση.

Όργια από τον Λάρκιν (28 πόντοι, 8 ασίστ, 5 ριμπάουντ), από… κοντά και οι Μπράιαντ (14 πόντοι, 7 ριμπάουντ), Μοερμάν (13 πόντοι, 6 ριμπάουντ).

Από την άλλη, η ομάδα του Βερολίνου υποχώρησε στο 11-15 και βλέπει τις ελπίδες της για είσοδο στα playoffs να εξανεμίζονται. Κορυφαίοι για τους Γερμανούς οι Ντα Σίλβα (20 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και Λο (15 πόντοι, 4 ριμπάουντ).

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά το παιχνίδι και προηγήθηκαν 16-4 (6’) με τρομερό πλουραλισμό στην επίθεση. Η Άλμπα διατήρησε διψήφια διαφορά, αλλά οι παίκτες του Αταμάν ξύπνησαν στο φινάλε της πρώτης περιόδου και μείωσαν στο -8 (16-24).

Η ομάδα του Βερολίνου συνέχισε το κρεσέντο της στην εκκίνηση του 2ου δεκαλέπτου και με σερί 10-0, εκτοξεύτηκε στο +15 (19-34 στο 13’). Κάπου εκεί η Εφές αφυπνίστηκε, έσφιξε αμυντικά και πλησίασε σε απόσταση βολής με 13-0 (32-34 στο 17’). Παρά τις πιέσεις των Τούρκων, οι παίκτες του Γκονθάλεθ έκλεισαν το ημίχρονο έχοντας μικρό προβάδισμα (36-39).

Το ματς έγινε ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου (46-45 στο 23’). Σε εκείνο το σημείο, οι Γερμανοί βρήκαν ρυθμό και με τον Ντα Σίλβα να εκτελεί, έτρεξαν 7-0 και απομακρύνθηκαν κάπως (46-52). Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε με 10-0 (56-52 στο 27’), με τους παίκτες του Αταμάν να κλείνουν το δεκάλεπτο στο +5 (62-57).

Από ‘κει και πέρα, η Εφές διατήρησε μικρό προβάδισμα (70-64 στο 33’) χάρη στην καλή της άμυνα, όμως η Άλμπα επανήλθε με τρίποντο του Λο (70-69 στο 35’). Το τελευταίο πεντάλεπτο ήταν προσωπική υπόθεση του Λάρκιν, που πέτυχε 3 μεγάλα τρίποντα και οδήγησε με ασφάλεια την ομάδα του στη νίκη (87-77).

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 36-39, 62-57, 87-77.