«Λύγισε» τη Μακάμπι η Βιλερμπάν

Η Βιλερμπάν χαμογέλασε τελευταία στο θρίλερ με τη Μακάμπι, 84-81.

Ένα δικό της παιχνίδι λίγο έλειψε να χάσει η Βιλερμπάν, αλλά τελικά επικράτησε 84-81 της Μακάμπι στο «Αστρομπάλ» για την 14η αγωνιστική φτάνοντας τις τέσσερις νίκες. Ο Μουσταφά Φαλ και ο Νόρις Κόουλ είχαν από 15 πόντους για τους νικητές. Η ομάδα του λαού, που υποχώρησε στο 5-9, με τον Σκότι Γουίλμπεκιν να σταματά στους 25 πόντους, αλλά να αστοχεί στο τρίποντο για την ισοφάριση.

Οι γηπεδούχοι ήταν ασταμάτητοι επιθετικά στην πρώτη περίοδο. Με… πυλώνα τον Φαλ έφτασαν και στο +9 (27-18), την ώρα που ο Μπέντερ κρατούσε στο ματς την ομάδα του. Η Βιλερμπάν έφτασε στη δεύτερη περίοδο στο +14, 46-32, όμως η δράση του Γουίλμπεκιν περιόρισε τη ζημιά στο φινάλε του ημιχρόνου, 50-41. Η αντεπίθεση της ομάδας του λαού συνεχίστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Μπράιαντ να βοηθά τον Γουίλμπεκιν στο σκοράρισμα και τη διαφορά να πέφτει στο σουτ (61-59, 67-64). Ένα προσωπικό 7-0 του Νουά επέτρεψε στη γαλλική ομάδα να αποσπαστεί με 78-67 στα μισά της τελευταίας περιόδου.

Ο Γουίλμπεκιν πήρε την κατάσταση στα χέρια του και δύο λεπτά πριν το τέλος έφερε την ομάδα του στο -2, 80-78, όμως οι παίκτες του Τι Τζέι Πάρκερ με καλάθια των Νουά και Λάιτι ξέφυγαν 84-78. Το τρίποντο του Καλοϊάρο έφερε ξανά τη Μακάμπι σε απόσταση σουτ (84-81) και μετά τη χαμένη επίθεση του Λάιτι οι φιλοξενούμενοι είχαν την τελευταία επίθεση. Ο Γουίλμπεκιν, ωστόσο, δεν βρήκε στόχο στην προσπάθεια να στείλει το ματς στην παράταση.

Δεκάλεπτα: 30-24, 50-41, 67-64, 84-81.