«Καθάρισε» τη Χίμκι στο δεύτερο ημίχρονο η ΤΣΣΚΑ

Έφτασε τις δέκα νίκες

Η ΤΣΣΚΑ «ξύπνησε» στην τρίτη περίοδο και, εκμεταλλευόμενη τις απουσίες των Σβεντ και Γκιλ, νίκησε τη Χίμκι 88-74 για τη 12η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έφτασε στο 10-2 το ρεκόρ της, αφήνοντας την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα στο 4-8.

Τα ματς ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο, όμως στην τρίτη περίοδο ένα επιμέρους σκορ 17-4 έφερε την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη στο +22 και έκανε το ματς μία τυπική διαδικασία.

Σε αυτό συνετέλεσαν περισσότερο οι Χάκετ με 14 και Ροντρίγκεθ με 12 πόντους. Για τους φιλοξενούμενος, ξεχώρισαν οι Τόμας με 15 και Νίκι με 14 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-17, 49-40, 75-53, 88-74

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 10 (1), Μπολομπόι 4, Πίτερς 5 (1), Αντόνοφ, Ροντρίγκεθ 12 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Κλάιμπερν 10 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Χίγκινς 11 (8/8 βολές, 1 τρίποντο), Χάκετ 14 (2), Κουλάγκιν 6 (2), Κουρμπάνοf 5, Χάινς 7 (5 ασίστ), Χάντερ 4

ΧΙΜΚΙ (Μπαρτζώκας): Μποστ 5 (5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Κρόκερ 13 (2), Βιάλτσεφ, Γκριν, Ζάιτσεφ, Μάρκοβιτς 18 (6/6 βολές, 3/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Μόνια, Γκουμπάνοφ, Ζούμπκοφ 2, Τζένκινς 7 (1), Τόμας 15 (7/7 βολές), Μίκι 14