Καθάρισε τη Μονακό και την «έπιασε» η Άλμπα

Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση

Επιστροφή στις νίκες μετά από 3 ήττες για την Άλμπα, που επικράτησε 92-84 της Μονακό στο Βερολίνο και την «έπιασε» στο 6-11.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Λάμερς (18 πόντοι), Έρικσον (15 πόντοι) και Σίκμα (8 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ), με τους Γερμανούς να ολοκληρώνουν το ματς με το μυθικό 71,9% (23/32) στα δίποντα! Από την άλλη, για την ομάδα του Ομπράντοβιτς -που υπέστη την 7η ήττα της στα τελευταία- πάλευαν μόνοι τους οι Τζέιμς (25 πόντοι, 8 ασίστ) και Μοτιεγιούνας (23 πόντοι).

Η Μονακό ξεκίνησε φουριόζα το παιχνίδι και με μπροστάρη τον Μοτιεγιούνας απέκτησε «αέρα» 8 πόντων (2-10 στο 3’). Παρ’ όλα αυτά, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και επανήλθαν με τον Έρικσον να πυροβολεί (15-15 στο 6’). Μάλιστα, η ομάδα του Γκονθάλεθ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας μικρό προβάδισμα (23-21).

Στην εκκίνηση της 2ης περιόδου, η Άλμπα έτρεξε επιμέρους σκορ 9-2 και ξέφυγε με +6 (32-26 στο 15’). Ο Μοτιεγιούνας κράτησε όρθιους τους φιλοξενούμενους (35-30), ωστόσο οι παίκτες του Ομπράντοβιτς μπλόκαραν στο φινάλε του ημιχρόνου και βρέθηκαν στο -10 (40-30).

Οι Γερμανοί είχαν περισσότερες λύσεις και στην 3η περίοδο, με τον Λάμερς να μπαίνει στην εξίσωση και να φέρει την ομάδα του στο +12 (49-37 στο 23’). Η απάντηση των Μονεγάσκων ήρθε με επιμέρους 9-2, που τους έφερε στο -5 (51-46 στο 26’). Εντούτοις, οι γηπεδούχοι έκλεισαν καλύτερα το δεκάλεπτο και απομακρύνθηκαν εκ νέου (69-56).

Με τους Τζέιμς και Λι να είναι ασταμάτητοι, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν 13-2 και πλησίασαν σε απόσταση βολής στα πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου (76-74 στο 35’). Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες της Άλμπα διατήρησαν την ψυχραιμία τους και με οδηγό τον Λο, απομακρύνθηκαν εκ νέου (86-78 στο 38’). Το τελευταίο δίλεπτο ήταν τυπική διαδικασία, αφού η Μονακό δεν είχε τον τρόπο να επιστρέψει και μοιραία ηττήθηκε 92-84.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 40-30, 69-56, 92-84.