Καθάρισε στο… ρελαντί την Άλμπα η Μπαρτσελόνα

Με τον Νίκολα Μίροτιτς να είναι ασταμάτητος (22 πόντοι), συνέτριψε τους Γερμανούς με 96-64

Με τον Νίκολα Μίροτιτς να κάνει… όργια κι έχοντας εξαιρετικά ποσοστά στα τρίποντα (14/21), η Μπαρτσελόνα συνέτριψε 96-64 την Άλμπα και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στην Ευρωλίγκα.

Ο μεγάλος σταρ των Καταλανών ολοκλήρωσε το ματς με 22 πόντους (4/4 δίποντα, 4/4 τρίποντα) και 5 ριμπάουντ, ενώ είχε άξιο συμπαραστάτη τους Γιοκουμπάιτις (12 πόντοι, 6 ασίστ) και Λαπροβίτολα (9 πόντοι, 7 ασίστ).

Πληθωρική εμφάνιση από τον Καλάθη (5 πόντοι, 6 ασίστ, 5 ριμπάουντ), ο οποίος αγωνίστηκε μόλις 18 λεπτά. Από την άλλη, για τους Γερμανούς πάλεψαν οι Σίκμα (16 πόντοι, 11 ριμπάουντ) και Λο (12 πόντοι).

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε… φουριόζα και από τα πρώτα λεπτά επέβαλε τον ρυθμό της χτίζοντας διαφορά (12-2 στο 3’). Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους συνέχισε στο ίδιο τέμπο κι έφτασε μέχρι και το +13 (28-15) στο φινάλε της πρώτης περιόδου έχοντας τρομερό πλουραλισμό στο σκοράρισμα.

Με τον Γιοκουμπάιτις να μπαίνει στην εξίσωση, οι Καταλανοί έτρεξαν σερί 7-0 στις αρχές της δεύτερης περιόδου και εκτοξεύτηκαν στο +20 (35-15 στο 13’). Την ίδια ώρα, η Άλμπα δεν είχε τον τρόπο να μείνει κοντά στο σκορ, αφού έβρισκε σκορ μόνο από τον Λο. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους «μπλαουγκράνα» να έχουν χτίσει διαφοράς νίκης (50-29).

Στην 3η περίοδο, οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους βραχυκύκλωσαν επιθετικά, ειδικά στο δεύτερο μισό. Είναι χαρακτηριστικό πως το 63-37 (26’) μετατράπηκε σε 63-46 με σερί 9-0 των φιλοξενούμενων, που μείωσαν στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Στην εκκίνηση της 4ης περιόδου, οι Γερμανοί πλησίασαν ακόμα περισσότερο (67-53 στο 33’), αλλά δεν είχαν άλλη βενζίνη στο… ρεζερβουάρ τους. Μέσα σε 4 λεπτά, η Μπαρτσελόνα έτρεξε επιμέρους σκορ 17-5 κι έφτασε στο +26 (84-58 στο 37’) καθαρίζοντας τη νίκη. Το τελικό 96-64 χάρισε το πρώτο ροζ φύλλο στους Καταλανούς, που έδειξαν με το «καλημέρα» τις άγριες διαθέσεις τους.

Τα δεκάλεπτα: 28-15, 50-29, 63-46, 96-64.