Καθάρισε στο τέλος η Φενέρ

Για τρία δεκάλεπτα τα βρήκε σκούρα από τη Μπούντουτσνοστ

Η Φενέρμπαχτσε του Ζέλικο Ομπράντοβιτς νίκησε την αδιάφορη Μπούντουτσνοστ στην Κωνσταντινούπολη για την 27η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έφτασε στο 23-4 το ρεκόρ της στην κορυφή, αφήνοντας τους πρωταθλητές της Αδριατικής Λίγκας στο 6-21.

Οι Μαυροβούνιοι έφτασαν στο +10 στο πρώτο ημίχρονο, η Φενέρ ισοφάρισε και το ματς πήγαινε πόντο πόντο στη συνέχεια, όμως στην τέταρτη περίοδο ένα σερί 12-0 των Τούρκων έκανε το 64-66 σε 76-64 και «καθάρισε» την αναμέτρηση.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Κάλινιτς με 14, Βέσελι με 13 και Ντίξον με 11 πόντους. Για τους φιλοξενούμενους, πήγε να κάνει τη ζημιά ο Ερλ Κλαρκ με 20 πόντους.

Η Φενέρ έδειξε διάθεση στην αρχή και προηγήθηκε με +6, όμως ο Κλαρκ μείωσε σε 19-16 στην ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου.

Ο Μπιτάτζε έδωσε το +2 στην αρχή της δεύτερης περιόδου και οι πολλές επιθετικές επιλογές των Μαυροβούνιων τους έφεραν στο +8.

Οι Ντίξον και Βέσελι απάντησαν για τους πρωταθλητές Τουρκίας σε δύο λεπτά και έφεραν το 36-39 στην ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Κάλινιτς έδωσε προβάδισμα στη Φενέρ στην έναρξη της τρίτης περιόδου και ο Σλούκας έφερε το +4 για τους Τούρκους. Ο Κλαρκ συνέχισε το «κρεσέντο» του και βοήθησε τους πρωταθλητές της Αδριατικής Λίγκας να ισοφαρίσουν στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο. Στο 64-66, η Φενέρ απάντησε με 12- 0 σερί και πήγαν στο +10 με πρωταγωνιστές τους Γκούντουριτς και Ντίξον και το «νερό μπήκε στο αυλάκι» για το τελικό +9.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 36-39, 58-58, 76-67

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Γκριν 9 (1), Μέλι 6, Μαχμούτογλου, Κάλινιτς 14 (2), Σλούκας 11 (1), Γκούντουριτς 6, Βέσελι 13 (9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκιουλέρ 4, Ντίξον 11 (3), Ντουβερίογλου 2, Ντατόμε

ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ (Ρέπεσα): Τζάκσον 2, Σέχοβιτς Σουάντ, Κλαρκ Ερ. 20 (1), Μπάροβιτς 10, Κλαρκ Κ. 6, Σέχοβιτς Σεάντ, Γκόρντιτς 5 (10 ασίστ), Μπιτάτζε 11 (7 ριμπάουντ), Πόποβιτς 10 (1), Μπελ 3 (1)