Καταιγιστική ΤΣΣΚΑ με σούπερ Ντε Κολό στο Final Four!

Μία καταιγιστική ΤΣΣΚΑ στο τέταρτο δεκάλεπτο με έναν σούπερ Ντε Κολό, νίκησε 92-83 την Μπασκόνια και έκλεισε θέση για το Final Four στη Βιτόρια!

Ένα τρομερό τέταρτο δεκάλεπτο με πρωταγωνιστή τον Ντε Κολό, έσπρωξε την ομάδα του Ιτούδη στο δεύτερο σερί break (92-83) κόντρα στην Μπασκόνια, με αποτέλεσμα να κάνει το 3-1 στη σειρά και να κλείσει θέση για το Final Four!

Στους 27 πόντους σταμάτησε ο Γάλλος γκαρντ, με τον Χίγκινς να ήταν άξιος συμπαραστάτης με 19, ενώ ο Κουρμπάνοφ πρόσφερε 15.

Από τους Βάσκους, πρώτος σκόρερ ήταν ο Πουαριέ με 21 πόντους, με τον Γκαρίνο να είχε 16.

Από νωρίς η αναμέτρηση είχε αποκτήσει πολύ γρήγορο ρυθμό, με το σκορ να πηγαίνει ψηλά, τις δύο ομάδες να ήταν μαζί (15-15) και το τέλος της πρώτης περιόδου να βρίσκει την Μπασκόνια μπροστά με ένα καλάθι (22-20).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Βάσκοι μπήκαν πιο δυνατά και με μπροστάρη τον Γκαρίνο ξέφυγαν στο +8 (35-27), στο 14’. Στο ίδιο τέμπο συνέχισε η ομάδα του Περάσοβιτς και με τους Πουαριέ και Σενγκέλια κατάφερε να ξεφύγει στο +11 (46-35), στο 18’ και με αυτή τη διαφορά θα πήγαινε στα αποδυτήρια, αλλά το buzzer beater του Ντε Κολό διαμόρφωσε το 48-39.

Χωρίς… φρένα πήγαιναν οι δύο ομάδες και στο δεύτερο μέρος, με την Μπασκόνια όμως να διατηρεί την υπέρ της διαφορά σε διψήφια τιμή (66-56), μέχρι το 27’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ξεκίνησε η αντεπίθεση της ΤΣΣΚΑ με τους Ντε Κολό και Χίγκινς, με αποτέλεσμα η ομάδα του Ιτούδη να κλείσει την τρίτη περίοδο στο -3 (71-68).

Το ίδιο «ζεστός» ήταν ο Γάλλος και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους Ρώσους να κρατούνται για τα καλά στο παιχνίδι (73-72), ενώ με καλάθι του Χάινς πήραν το προβάδισμα (76-77), στο 34’. Έκτοτε, οι γηπεδούχοι έπαθαν… μπλακ άουτ, με αποτέλεσμα η ομάδα του Ιτούδη να πάει στο +11 (76-87), στο 38’ και έχοντας τον πλήρη έλεγχο μέχρι τη λήξη έφτασε στη νίκη με το τελικό 83-92.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 48-39, 71-68, 83-92