Ιστορική… ήττα της ΤΣΣΚΑ από την Ούνιξ

Με το εντυπωσιακό 88-67 ισοφάρισε τη μεγαλύτερη διαφορά σε ήττα της «ομάδας του στρατού» μέσα στη Μόσχα

Σε «πελάτισσα» τείνει να καθιερώσει την ΤΣΣΚΑ η διαστημική Ούνιξ, με την ομάδα από το Καζάν να διαλύει την συμπατριώτισσά της στη Μόσχα (67-88), παίρνοντας σπουδαία νίκη για την 15 αγωνιστική της Ευρωλίγκας!

Η ομάδα του Μάριο Χεζόνια με κορυφαίο τον Κροάτη που σταμάτησε στους 18 πόντους, ανέβηκε στο 9-6, στο ίδιο ρεκόρ που έμεινε και το σύνολο του Ιτούδη, από το οποίο διασώθηκε μόνο ο Τορνίκε Σενγκέλια με 20 πόντους.

Η Ούνιξ ξεκίνησε καυτή στην επίθεση με κύριο εκφραστή τον Βοροντσέβιτς, την στιγμή που μόνο ο Σενγκέλια πάλευε να κρατήσει την ΤΣΣΚΑ στο παιχνίδι, με 13 πόντους στην πρώτη περίοδο (21-27). Η ομάδα του Ιτούδη ήταν… τραγωδία μέχρι να φτάσει το ημίχρονο και να σταματήσει το «σφυροκόπημα», με τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν τη διαφορά στο +18 (28-46), με κύριους εκφραστές Μπράουν και Χεζόνια! Μπορεί στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι να ισορρόπησαν κάπως την εικόνα στο σκοράρισμα με την ψαλίδα να μην ανοίγει άλλο, όμως με 15/25 τρίποντα και έναν διαστημικό Χεζόνια, η ομάδα από το Καζάν συνέχισε να μην απειλείται, για τη μεγάλη νίκη (67-88).

Περίπου μία δεκαετία είχε να ζήσει τέτοια συντριβή στη Μόσχα η ΤΣΣΚΑ!

Η «ομάδα του στρατού» γνώρισε τη βαριά ήττα με σκορ 88-67 από την Ούνιξ Καζάν, με τη διαφορά αυτή να ισοφαρίζει τη μεγαλύτερη που έχει ηττηθεί στο γήπεδό της. Τελευταία φορά που η ΤΣΣΚΑ ηττήθηκε με διαφορά 21 πόντων στην έδρα της, ήταν τη σεζόν 2012/13 από την Μπαρτσελόνα, η οποία είχε επικρατήσει με σκορ 81-60!

Κορυφαίος τότε των Καταλανών ήταν ο Ναβάρο με 21 πόντους, με τον Λόρμπεκ να είχε 15π. και τον Χουέρτας 12π. Από την «ομάδα του στρατού» ξεχώρισε τότε ο Κρστιτς με 18 πόντους. Το… οξύμωρο σε σχέση με τότε και τώρα είναι πως ο Αντρέι Βοροντσέβιτς ήταν «παρών» στην ιστορική συντριβή της ΤΣΣΚΑ, καθώς τότε αγωνιζόταν με τη φανέλα της και φέτος ήταν στη θέση του… θριαμβευτή με την Ούνιξ.