Ισοπέδωσε τον Ερυθρό Αστέρα και έκλεισε οκτάδα η Μπάγερν

Οι Βαυαροί επικράτησαν με 82-57

Σε περίπατο μετέτρεψε το… ντέρμπι κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα η Μπάγερν Μονάχου, καθώς όχι μόνο πήρε τη νίκη υπερκαλύπτοντας τη διαφορά των τριών πόντων που είχε ηττηθεί στο Βελιγράδι, αλλά έκανε επίδειξη ισχύος επικρατώντας 82-57, κλειδώνοντας οριστικά και αμετάκλητα θέση στην 8άδα.

Με αυτό τον τρόπο οι Βαυαροί ανέβηκαν στο 13-12, ενώ οι Σέρβοι αποχαιρετούν καθώς έπεσαν στο 11-15 και έχουν ένα ματς περισσότερο από την Μπάγερν.

Κορυφαίος ήταν ο Ρούμπιτ με 22 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ Ντεσόν Τόμας και Γιάραμαζ ήταν οι έτεροι διψήφιοι με 16 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Κάλινιτς και Μίτροβοτς που είχαν από 12 και 11 πόντους αντίστοιχα διασώθηκαν κάπως από πλευράς Ερυθρού Αστέρα.

Σε ό,τι αφορά στο ματς δεν αντέχει και σε ιδιαίτερη κριτική. Ο Ερυθρός Αστέρας έκανε αισθητή την παρουσία του μόλις στην πρώτη περίοδο, όταν κατάφερε να προηγηθεί 9-2 σοκάροντας για λίγο τους γηπεδούχους, αλλά τελικά αυτό τους βοήθησε να αφυπνιστούν.

Μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου είχαν κλείσει τη διαφορά (15-18) και με το δεύτερο δεκάλεπτο, πάτησαν γκάζι και δεν ξανακοίταξαν πίσω τους. Με όπλο την άμυνα έφτασαν στο 36-27 και η διαφορά έμεινε σε αυτά τα επίπεδα μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου (42-33).

Η άμυνα της ομάδας του Τρινκέρι έσφιγγε ακόμα περισσότερο όσο περνούσε η ώρα και η διαφορά πήγε στους 13 (46-33), αφού ο Ερυθρός Αστέρας βρήκε τον δρόμο προς το καλάθι έπειτα από πέντε λεπτά… Ένα λεπτό πριν από τη λήξη του δεκαλέπτου η διαφορά έφτασε στους 20 (63-43), ενώ με τα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου πήγε και στο +25 (70-45), μετατρέποντας το υπόλοιπο του αγώνα σε τυπική διαδικασία.