Ισοπέδωσε τον Ερυθρό Αστέρα η Ζενίτ με… Ρίβερς από τα παλιά!

Έπαιξε σπουδαίο μπάσκετ και επικράτησε άνετα 98-69...

Εντυπωσιακή ήταν η Ζενίτ στην αναμέτρηση με τον Ερυθρό Αστέρα. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ «βομβάρδιζε» από τα 6.75, οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν επηρεασμένοι από την απουσία του Τζόρνταν Λόιντ (θετικός σε κορωνοϊό) και η ομάδα της Αγίας
Πετρούπολης έφτασε στην άνετη επικράτηση με 98-69.

Η Ζενίτ είχε ένα εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο με Πάνγκος και Μπάρον να… παίρνουν φωτιά και την άμυνα να εγκλωβίζει τις επιλογές των παικτών του Ερυθρού Αστέρα. Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 22 πόντους για την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ, η οποία στα τελευταία λεπτά κάπως… χαλάρωσε με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να πετύχουν μαζεμένους πόντους. Το ημίχρονο έληξε με σκορ 48-37.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι άρχισαν να πατάνε ξανά γκάζι και να… ισοπεδώνουν τον Ερυθρό Αστέρα. Ο Ρίβερς θυμήθηκε τα παλιά και τα έβαζε από παντού. Ο Αμερικανός έβαλε το 7ο του τρίποντο σε 8 προσπάθειες (ρεκόρ καριέρας) και η διαφορά εκτινάχθηκε στους 30 πόντους (90-60) στα 4,5 λεπτά πριν από το τέλος.

Ο Αμερικανός σταμάτησε στους 23 πόντους με 7/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και άλλα τόσα κλεψίματα. Τον ακολούθησε ο Πάνγκος με 17 πόντους και 5 ασίστ. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Ομπράιαντ με 13 πόντους.

Η Ζενίτ πήγε στο 9-5, ενώ ο Ερυθρός Αστέρας υποχώρησε στο 5-11.