Η Ζαλγκίρις και η… καταραμένη πόλη

Κάθε ταξίδι των Λιθουανών στη Μόσχα κρύβει και μια ιστορία

Υπάρχουν πολλοί τρόποι για να χάσεις ένα παιχνίδι. Απέναντι στην ΤΣΣΚΑ, η Ζαλγκίρις Κάουνας τους έχει γευτεί όλους. Από εκείνον τον Δεκέμβριο του 2003 όταν επισκέφτηκε για πρώτη φορά τη Μόσχα στο πλαίσιο της Euroleague έως και τον περσινό Νοέμβρη, ουδέποτε έφυγε με τη χαρά της νίκης. Και δεν ήταν μόνο αυτό. Για πολλά χρόνια, η ΤΣΣΚΑ διατηρούσε μία από τις πιο ισχυρές παραδόσεις στην ιστορία της διοργάνωσης καθώς μετρούσε 16 διαδοχικές νίκες. Συνολικά, στη διοργάνωση, σε σύνολο 21 αγώνων οι Ρώσοι μετρούσαν 18 νίκες.

Αυτό είναι ένα ακόμη χαρακτηριστικό των αναμετρήσεων των δύο ομάδων. Ο πρώτος αγώνας μεταξύ των δύο ομάδων έγινε τον Δεκέμβριο του 2003. Τότε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε με 90-81. Ακολούθησαν ακόμη 15 παιχνίδια, η ρωσική ομάδα – εύκολα ή δύσκολα – έβρισκε τον τρόπο για να κερδίζει, για να φθάσουμε τον Γενάρη του 2017. Η Ζαλγκίρις επικράτησε με 79-74, αυτή ήταν η πρώτη νίκη της επί της ΤΣΣΚΑ στη διοργάνωση. Μοναδικός συνδετικός κρίκος μεταξύ των δύο εποχών είναι ο Παούλιους Γιανκούνας. Είχε χρησιμοποιηθεί για δέκα λεπτά στον αγώνα του 2003, ήταν επίσης εκ των πρωταγωνιστών της Ζαλγκίρις στην (περίπου) προ διετίας νίκη τους στο Κάουνας.

Οι Λιθουανοί κέρδισαν την ΤΣΣΚΑ Μόσχας και στον μικρό τελικό του Final Four του Βελιγραδίου πριν από μερικούς μήνες. Στη Μόσχα όμως, μετρούν δέκα ήττες σε ισάριθμους αγώνες. Σε μερικά παιχνίδια στάθηκαν ανταγωνιστικά, συνήθως όμως πληρώνει το τίμημα της κακής αμυντικής προσέγγισης καθώς δέχονται περί των 87 πόντων κατά μέσο όρο. Μόλις τρεις φορές «περιόρισαν» την ΤΣΣΚΑ κάτω από τους 80 πόντους. Στην πρώτη (2007-08), σημείωσαν έξι πόντους στα τελευταία έξι λεπτά με συνέπεια την ήττα με 78-70. Στη δεύτερη (2012-13), είχαν στην τελευταία περίοδο 3/15 σουτ και ηττήθηκαν με 70-61. Και στην 3η (2013-14) είδαν τον Νάντο ΝτεΚολό να κάνει εξαιρετικό παιχνίδι στη τελευταία περίοδο (77-62).