Η ΤΣΣΚΑ στέλνει τη Ρεάλ στον Παναθηναϊκό!

Με αντεπίθεση στα τελευταία 5 λεπτά, η ΤΣΣΚΑ έκαμψε την αντίσταση της Μπασκόνια, επικρατώντας 82-78 και αν ο Παναθηναϊκός νικήσει την Μπουντούτσνοστ θα αντιμετωπίσει οριστικά τη Ρεάλ Μαδρίτης

Μπορεί να δυσκολεύτηκε κόντρα στην αξιόμαχη Μπασκόνια, αλλά με τρομερή αντεπίθεση στο τελευταίο πεντάλεπτο η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κατάφερε να πάρει τη νίκη με 82-78 και να ολοκληρώσει επιτυχημένα της υποχρεώσεις της στην κανονική σεζόν της Ευρωλίγκας.

Με αυτό το αποτέλεσμα, οι Ρώσοι στέλνουν τη Ρεάλ Μαδρίτης στον Παναθηναϊκό στους 8 της διοργάνωσης, αν, φυσικά, η ομάδα του Ρικ Πιτίνο νικήσει την Μπουντούτσνοστ.

Οι Βάσκοι πλέον για το αν θα συνεχίσουν στα playoffs της Euroleague θα πρέπει να περιμένουν την αυριανή μέρα. Οι φιλοξενούμενοι το πάλεψαν και ήταν μπροστά στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Ηλεγχαν τον ρυθμό και μάλιστα προηγήθηκαν με 8 (43-51) στο 25’, ενώ τρία λεπτά αργότερα, η διαφορά αυξήθηκε στους 9 πόντους (51-60). Η ΤΣΣΚΑ έδειχνε σημάδια χαλάρωσης, αλλά στο τέλος κατάφερε να ξυπνήσει και να φτάσει στη νίκη.

Με εκπληκτική αντεπίθεση στο τελευταίο πεντάλεπτο, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έκανε την ανατροπή και έφτασε στην επικράτηση.
Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Κλάιμπερκ και Χίγκινς με 16 και 14 πόντους, αντιστοίχως. Από τους Βάσκους, 17 είχε ο Χουέρτας.
Τα δεκάλεπτα: 17-21, 40-44, 55-66, 82-78