Η Μπασκόνια καθάρισε την Μπάγερν και διατήρησε τις ελπίδες για οκτάδα

Nίκησε με 78-71 στην Ισπανία και διατηρήθηκε στη διεκδίκηση της πρόκρισης στα playoff

Χάρη σε ένα εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο η Μπασκόνια νίκησε την Μπάγερν Μονάχου 78-71 για την 29η αγωνιστική της Euroleague και έδειξε ότι θα παλέψει μέχρι τέλους για την είσοδό της στην οκτάδα. 27-12 το επιμέρους σκορ του 3ης δεκαλέπτου υπέρ των Ισπανών, στη διάρκεια του οποίου αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές ο Αντρέα Τρνκέρι.

Στο 15-14 οι Ισπανοί, που απέχουν μία νίκη από την όγδοη Ζενίτ. Στο 18-11 έπεσαν οι Βαυαροί, που κινδυνεύουν αν βγουν εκτός τετράδας.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Τζεκίρι (15π., 9ρ. 5as.), Πολονάρα (15π.), Γκεντράιτις (15π.), Χένρι (9π., 10ασ., αλλά και 7 λάθη). Για την Μπάγερν ο Ρέινολντς πλησίασε το triple double (18π., 10ρ., 7ασ.) και ακολούθησε ο Λούτσιτς (17π., 6ρ.).

Με τις δύο ομάδες να αλληλοεξουδετερώνονται ξεκίνησε το παιχνίδι, με αποτέλεσμα καμία να μην πάρει σημαντική διαφορά και το α’ δεκάλεπτο να κλείσει με σκορ 17-15 υπέρ των γηπεδούχων. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Μπασκόνια ξέφυγε με 24-17, ωστόσο η Μπάγερν αντέδρασε άμεσα και ισοφάρισε 24-24. Ισόπαλο ήταν το αποτέλεσμα και κατά τη λήξη του πρώτου μέρους (33-33).

Η μορφή του ματς άλλαξε εντελώς κατά την επιστροφή από τα αποδυτήρια, αφού εμφανίστηκε μια… πυραυλοκίνητη Μπασκόνια που έτρεξε ένα απίθανο σερί 16-0 και έκανε το σκορ 49-33 με πρωταγωνιστή τον Πολονάρα. Μην αφήνοντας το πόδι από το γκάζι έφτασε στη συνέχεια στο 60-35, πριν η Μπάγερν αντιδράσει από το σοκ που υπέστη και κλείσει την περίοδο στο εις βάρος της 60-45. Η ομάδα του Τρινκιέρι συνέχισε να παλεύει στο τελευταίο δεκάλεπτο και έριξε μέχρι τους 6 πόντους τη διαφορά στο 38’ (74-68), ωστόσο δεν μπόρεσε να πλησιάσει περισσότερο κι έτσι η Μπασκόνια επιβλήθηκε με τελικό σκορ 78-71.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 33-33, 60-45, 78-71.