Φουλ για την 8άδα η Χίμκι

Με τον Σβεντ να... πρωτοστατεί

Ένα αποφασιστικό βήμα για την συμμετοχή της στα πλέι-οφ της Ευρωλίγκας έκανε σήμερα η Χίμκι. Με τον Σβεντ να είναι σε εξαιρετική κατάσταση, επικράτησε 82-68 της Φενέρμπαχτσέ στην έδρα της.

Έτσι «ανέβηκε» στις 13-15 νίκες – ήττες αλλά και απέκτησε μεγάλο πλεονέκτημα απέναντι στην σημερινή της αντίπαλο καθώς κάλυψε και το -13 που είχε ηττηθεί στο παιχνίδι του πρώτου γύρου. Κάτι που σημαίνει πως... τη βάζει από... κάτω σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Ο Σβεντ πέτυχε 23 πόντους και έδωσε 6 ασίστ, ο Μπούκερ 15 πόντους και ήταν οι καλύτεροι παίκτες των νικητών. Από την πλευρά της Φενέρ, η οποία αγωνιζόταν χωρίς τους τραυματίες Σλούκα και Νάναλι, βασίστηκε στον Ντίξον ο οποίος είχε 13 πόντους.

Τουλάχιστον στην έναρξή του το παιχνίδι έδειχνε πως θα είχε ενδιαφέρον. Η Φενέρ μπήκε δυνατά, αλλά από την πρώτη στιγμή έδειχνε να μην μπορεί να περιορίσει αμυντικά τον Σβεντ. Έτσι παρά τις λύσεις που έβρισκε με τον Λόβερ, ο ηγέτης της Χίμκι με τρίποντα... χάλασε την ψυχολογία των Τούρκων.

Οι Γερέμπκο και Τίμα έδωσαν χείρα... βοηθείας στον Σβεντ με την Χίμκι να έχει προβάδισμα 8 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο. Η Φενέρ προσπάθησε να αντιδράσει, κάλυψε τη διαφορά, έφτασε κοντά αλλά όμως δεν πήρε το προβάδισμα με τη δεύτερη περίοδο να κλείνει με τους Ρώσους να προηγούνται με έναν.

Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως τα πράγματα άλλαξαν. Οι παίκτες της Χίμκι κράτησαν το «κεφάλι» στο σκορ και όταν ο Μπούκερ ανέβασε την απόδοσή του η διαφορά ανέβηκε στους δέκα.

Στην τελευταία περίοδο οι Σβεντ και Μπούκερ δεν χαμήλωσαν ρυθμό με τη διαφορά να διατηρείται σε διψήφιο αριθμό, και να ανέβει και στους 17 (74-57) στην αρχή της. Δεν άλλαξε κάτι στη συνέχεια αφού όποια αντίδραση των Τούρκων δεν έμενε αναπάντητη από τους Ρώσους με το ματς να τελειώνει με 82-68.