Έσπασε την… κατάρα στο Κάουνας με την Μπασκόνια η Ζαλγκίρις!

Το περίμενε… καιρό!

Το περίμενε… καιρό η Ζαλγκίρις! Οι πρωταθλητές Λιθουανίας ήταν εξαιρετικοί, επικρατώντας άνετα 92-73 της Μπασκόνια, την οποία νίκησαν για πρώτη φορά στο Κάουνας έπειτα από τέσσερα χρόνια!

Πολυφωνία στην επίθεση από την ομάδα του Σίλερ, που ανέβηκε στο 7-7 και είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Κορυφαίος ήταν ο Μιλάκνις με 15π., με τον Λεκαβίτσιους να είχε 13π., τον Λοβέρν 12π., ενώ από 11π. είχαν οι Χέιζ και Γκριγκόνις. Από την άλλη, οι Βάσκοι υποχώρησαν στο 6-7 και είχαν για πρώτο σκόρερ τον Φαλ με 14π.

Μαζί ήταν οι δύο ομάδες μέχρι τα πρώτα πέντε λεπτά (10-10). Στη συνέχεια, η Ζαλγκίρις άνοιξε τον ρυθμό της και πήγε στο +5 (15-10), με την Μπασκόνια να απαντά και να πλησιάζει στον πόντο (20-19), αλλά τους Λιθουανούς να κλείνουν την πρώτη περίοδο στο +3 (25-22).

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο (30-27), μέχρι το 13’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι γηπεδούχοι έκαναν ένα μίνι-ξέσπασμα, πηγαίνοντας στο +10 (39-29), με τον Μιλάκνις να στέλνει τη διαφορά στο +11 (44-33) και τον Βιλντόσα να διαμορφώνει το 44-36 του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Μιλάκνις συνέχισε στον ίδιο «ζεστό» ρυθμό και στην αρχή του δεύτερου μέρους, με τη Ζαλγκίρις να πηγαίνει στο +15 (55-40), στο 25’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ένα… πάρτι, κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο +21 (68-47).

Η εικόνα του ματς συνέχισε ίδια και στην τέταρτη περίοδο, με τον Γιοκουμπάιτις να εκτοξεύει τη διαφορά στο +27 (74-47). Στα τελευταία λεπτά, το ματς έγινε πιο ελεύθερο, με τη Ζαλγκίρις να παίρνει τη νίκη με το τελικό εμφατικό 92-73.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 44-36, 68-47, 92-73.