Έσπασε την παράδοση στο Μιλάνο με το «διπλό» η Μπασκόνια!

Τέλος σε μία κακή παράδοση οκτώ ετών

Τέλος σε μία κακή παράδοση οκτώ ετών έβαλε η Μπασκόνια!

Οι Βάσκοι ήταν καλύτεροι από την Αρμάνι στο μεγαλύτερο μέρος του ματς και επικράτησαν 84-79, με αυτή να είναι η πρώτη τους νίκη στο Μιλάνο μετά το 2012!

Η ομάδα του Μεσίνα επέστρεψε από το -16 και μείωσε στους δύο (79-81) στα 32’’ πριν τη λήξη, αλλά ακολούθησε ένα καλάθι και φάουλ του Χένρι, το οποίο «κλείδωσε» το ροζ φύλλο των Ισπανών, που ανέβηκαν στο 7-8.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Ντράγκιτς με 16π. για την ομάδα του Ιβάνοβιτς, με τον Χένρι να είχε 15π., με 8 ασίστ, αλλά και 7 λάθη.

Από την Αρμάνι, που υποχώρησε στο 9-6, ξεχώρισε ο Πάντερ με 15 πόντους, αλλά με 1/5 τρίποντα.

Από νωρίς η Μπασκόνια είχε σταθερά το προβάδισμα (7-11). Στη συνέχεια, η Αρμάνι προσπάθησε να αντιδράσει, με τον Φαλ όμως να ήταν κυρίαρχος στη ρακέτα, στέλνοντας τους Βάσκους στο +8 (13-21) και τους Ντατόμε και Ροντρίγκεθ να το μαζεύουν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (19-23).

Στον ίδιο καλό ρυθμό συνεχίστηκε το ματς και στη δεύτερη περίοδο, με τους Ντράγκιτς και Γκιεντράιτις να διατηρούσαν σε απόσταση (31-37), την ομάδα του Ιβάνοβιτς, μέχρι το 16’. Στα επόμενα λεπτά, οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο (41-42), με το τρίποντο του Πίτερς στο τέλος να στέλνει τους Βάσκους στα αποδυτήρια με το +4 (41-45).

Με «όπλο» την άμυνά της, η Μπασκόνια πήγε στο +10 (45-55) στην αρχή του δεύτερου μέρους. Οι Ντατόμε και ΛεΝτέι αντέδρασαν για την Αρμάνι, αλλά οι Βάσκοι ξέφυγαν ξανά στο +10 (49-59), στο 26’. Στα τελευταία λεπτά, οι Ιταλοί έκαναν νέα αντεπίθεση, αλλά οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +6 (57-63).

Η ομάδα του Ιβάνοβιτς είχε τον έλεγχο και στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, φτάνοντας στο +11 (59-70). Η καλή άμυνα των Βάσκων συνεχίστηκε και με τον Ντράγκιτς μπροστάρη στην επίθεση, ξέφυγαν στο +16 (63-79) στο 35’. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι χαλάρωσαν και η Αρμάνι έκανε αρχικά ένα 9-0 (72-79) και στη συνέχεια πλησίασε στο καλάθι (79-81), στα 32’’ πριν τη λήξη. Όμως, το καλάθι και φάουλ του Χένρι στα 11,3’’ ψαλίδισε τις ελπίδες των γηπεδούχων και έτσι η Μπασκόνια πήρε τη νίκη με το τελικό 79-84.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 41-45, 57-63, 79-84