«Έσωσε» το κάζο από την Μπούρσασπορ η Βίρτους Μπολόνια!

Η Ιταλική ομάδα επικράτησε με 98-94

Με τον Γουίμς να «μιλά» στα κρίσιμα τελευταία λεπτά, οι πρωταθλητές Ιταλίας νίκησαν 98-94 την Μπούρσασπορ, σε εξ αναβολής ματς της 10ης αγωνιστικής του Eurocup.

Έτσι, η ομάδα από την Μπολόνια έφτασε στο 7-6 στον Β’ όμιλο, που συμμετέχει και ο Προμηθέας Πάτρας, ενώ οι Τούρκοι υποχώρησαν στο 4-8, παραμένοντας εκτός πρώτης οκτάδας.

Το σύνολο του Σκαριόλο προηγούνταν στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, αλλά στην τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεσή τους, πηγαίνοντας στο +4 (86-90), ενώ διατηρούσαν το προβάδισμά τους (93-94), μέχρι το 38’. Εκεί, ανέλαβε δράση ο Αμερικανός, ο οποίος με πέντε δικούς του πόντους «σφράγισε» το τοζ φύλλο.

Κορυφαίος για τη Βίρτους ήταν ο Ζαϊτέ με 23 πόντους, με τον Γουίμς να είχε 18π. και τον Κορντινιέ 17π. Στο μεταξύ, ο Τεόντοσιτς είχε 9π., αλλά μοίρασε 13 ασίστ.

Από την Μπούρσασπορ, ξεχώρισε ο Άντριους με 37 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 51-44, 78-73, 98-94