«Έπνιξε» τη Βιλερμπάν και πήρε το διπλό η Ζενίτ!

Με εξαιρετική άμυνα και το δίδυμο Τόμας-Πόιθρες να μιλά στο τέλος, η Ζενίτ νίκησε 66-53 τη Βιλερμπάν

Σε ένα ματς με μέτρια ποιότητα, η Ζενίτ έπαιξε εξαιρετική άμυνα και έφυγε με το «διπλό» από τη Γαλλία, επικρατώντας 66-53 της Βιλερμπάν, που την ανεβάζει στο 3-1.

Πρωταγωνιστές για την ομάδα του Πασκουάλ ήταν οι Τόμας και Πόιθρες με 14 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Από τους Γάλλους, οι οποίοι έπεσαν στο 1-5, ξεχώρισε ο Καουντί με 14π. και τον ακολούθησαν οι Φαλ και Γιαμπουσέλε με 10π. ο καθένας.

Πολύ άστοχες και χωρίς ρυθμό ήταν οι δύο ομάδες σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο, το τέλος του οποίου βρήκε μπροστά τη Ζενίτ με την ελάχιστη διαφορά (11-12). Περίπου στο ίδιο τέμπο ήταν το ματς και μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου (17-21). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Βιλερμπάν σίγησε επιθετικά, με τους Χόλινς και Πάνγκος από την άλλη να παίρνουν… μπρος για το +9 (19-28) των Ρώσων, με τον Λακόμπ να διαμορφώνει το 21-28 του πρώτου ημιχρόνου.

Καλύτερο ρυθμό είχε το ματς στην αρχή του δεύτερου μέρους, καθώς και οι γηπεδούχοι ήταν πιο ανταγωνιστικοί, αλλά η ομάδα του Πασκουάλ διατηρούνταν μπροστά (31-34). Μάλιστα, από το 15’ και μετά «ζεστάθηκε» ο Τόμας, με τη Ζενίτ να πηγαίνει ξανά στο +9 (35-44) και τον Λόμαζ να μειώνει σε 37-44, στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Με τον Πόιθρες, η Ζενίτ κρατούνταν μπροστά και στην τέταρτη περίοδο, αλλά η Βιλερμπάν βρήκε ρυθμό από την περιφέρεια, με αποτέλεσμα να πλησιάσει στο -3 (52-55), στο 37’. Στη συνέχεια, ήρθε ένα μεγάλο σουτ του Τόμας για το +5 (53-58) των Ρώσων, οι οποίοι απέκτησαν τον πλήρη έλεγχο με τον Πόιθρες μέχρι το τέλος, παίρνοντας και τη νίκη με το τελικό 53-66.

Τα δεκάλεπτα: 11-12, 21-28, 37-44, 53-66

Πηγή: sport-fm