Επιβίωσε στο θρίλερ του Μονάχου η Ρεάλ

Μπορεί να τα… χρειάστηκε στο φινάλε η Ρεάλ, αλλά έφυγε με το διπλό (76-80) από την έδρα της Μπάγερν Μονάχου και επέστρεψε στις νίκες

Έπαιξε με τη φωτιά, αλλά δεν… κάηκε η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία απέδρασε με το ροζ φύλλο (76-80) από την έδρα της Μπάγερν Μονάχου. Η ομάδα του Λάσο ήταν μπροστά στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, έφτασε μέχρι και το +12, ωστόσο στο φινάλε τα… χρειάστηκε.

Κορυφαίοι για τη «βασίλισσα», που επέστρεψε στις νίκες και ανέβηκε στο 6-2, οι Γιαμπουσέλι (21 πόντοι) και Πουαριέ (9 πόντοι, 7 ριμπάουντ). Από την άλλη, οι Βαυαροί υπέστησαν την πρώτη ήττα τους μετά από 3 ματς και υποχώρησαν στο 3-5. Ρούμπιτ (20 πόντοι, 5 ασίστ) και Χίλιαρντ (16 πόντοι, 4 ασίστ) στους ξεχώρισαν για την ομάδα του Τρινκιέρι.

Η Ρεάλ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και με τους Γιαμπουσέλι, Ταβάρες να μην έχουν αντίπαλο κάτω από τη ρακέτα, ξέφυγε με +7 (4-11 στο 5’). Παρ’ όλα αυτά, οι γηπεδούχοι «έσφιξαν» αμυντικά, βρήκαν λύσεις επιθετικά από τον Ρούμπιτ και κάπως έτσι έτρεξαν σερί 9-0. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το buzzer beater του Πουαριέ, που ισοφάρισε σε 13-13.

Η 2η περίοδος μετατράπηκε σε παράσταση για έναν ρόλο, με τους Μαδριλένους να κυριαρχούν απόλυτα και στις δύο άκρες του παρκέ. Το 25-24 (15’) μετατράπηκε άμεσα σε 27-39 (19’), με τους Γιαμπουσέλι και Πουαριέ να στήνουν πάρτι κάτω από τα καλάθια. Η ομάδα του Λάσο πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα έχοντας «αέρα» 11 πόντων (32-43).

Οι Βαυαροί έβγαλαν αντίδραση στο 3ο δεκάλεπτο και με τον Χίλιαρντ να μπαίνει στην εξίσωση, ψαλίδισαν τη διαφορά (41-45 στο 23’). Ο Ρούμπιτ πήρε τη σκυτάλη από τον συμπαίκτη του και καθοδήγησε την Μπάγερν, που ισοφάρισε (53-53 στο 28’). Με σερί 7-0, η Ρεάλ απομακρύνθηκε εκ νέου (53-60), ωστόσο οι γηπεδούχοι απάντησαν στο φινάλε της περιόδου (58-60).

Η ομάδα του Τρινκιέρι μπήκε με φόρα και στο 4ο δεκάλεπτο και χάρη στην καλή της άμυνα, κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και να περάσει μπροστά (68-66 στο 35’). Την ίδια ώρα στο στρατόπεδο των Μαδριλένων επικρατούσε νευρικότητα, με συνέπεια να βρεθούν στο -4 (76-72 στο 38’). Παρ’ όλα αυτά, στο τελευταίο δίλεπτο της αναμέτρησης οι παίκτες του Λάσο έδειξαν παροιμιώδη ψυχραιμία και με σωστές επιλογές, αλλά και με θαυμαστή ευστοχία από τη γραμμή των βολών (6/6), έτρεξαν σερί 8-0 κι έφτασαν στο πολύτιμο διπλό (76-80).

Τα δεκάλεπτα: 13-13, 32-43, 58-60, 76-80.

Μπάγερν-Ρεάλ 76-80Μπάγερν-Ρεάλ 76-80