Έκοψε τη… φόρα της Μπασκόνια η Μακάμπι!

Την κέρδισε μέσα στη Βιτόρια

Με «όπλο» την καλή άμυνα, η Μακάμπι Τελ Αβίβ νίκησε 67-63 την Μπασκόνια, μέσα τη Βιτόρια!

Ντέρμπι ήταν το παιχνίδι στα πρώτα πέντε λεπτά, με τις δύο ομάδες να ήταν μαζί (9-9). Στη συνέχεια, η Μπασκόνια πάτησε το… γκάζι και με τον Πολονάρα ξέφυγε στο νταμπλ-σκορ (18-9), κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +8 (20-12).

Στην πρώτη επίθεση του δεύτερου δεκαλέπτου, ο Χένρι έστειλε τη διαφορά στο +10 (22-12), με τη Μακάμπι να απαντά αμέσως για την ισοφάριση (22-22). Στο επόμενο διάστημα, το ματς ήταν ντέρμπι με την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να είχε ένα μικρό προβάδισμα και να το διατηρεί (33-37) μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με μπροστάρη τον Ντράγκιτς, οι Βάσκοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα (41-40) στην αρχή του δεύτερου μέρους. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και έτσι η… μάχη στήθος με στήθος συνεχίστηκε μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, όπου βρήκε τη Μακάμπι μπροστά (54-56).

Καλύτερη αρχή από την ομάδα του Σφαιρόπουλου στην τέταρτη περίοδο, πηγαίνοντας στο +5 (56-61). Ακολούθησε αρκετή αστοχία και από τις δύο ομάδες, με τη Μακάμπι όμως να διατηρούνταν μπροστά χάρη στον Μπράιαντ (60-65). Με τρίποντο το Πολονάρα, η Μπασκόνια πλησίασε στο καλάθι (63-65), με τις άμυνες να «μιλούν» στη συνέχεια και το σκορ να μένει ίδιο. Στα 15’’ πριν τη λήξη, ύστερα από επιθετικό ριμπάουντ του Χάντερ, ο Ντόρσεϊ έκανε 2/2 από τη γραμμή για το 63-67. Στην επόμενη επίθεση, ο Πολονάρα αστόχησε στο τρίποντο και έτσι η «ομάδα του λαού» έφτασε στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 33-37, 54-56, 63-67