Έκανε «ζημιά» στην Μπάγερν η αδιάφορη Φενέρ!

Με μεγάλα σουτ στα τελευταία λεπτά, η Φενέρμπαχτσε επικράτησε 81-76 της Μπάγερν Μονάχου

Η αποκλεισμένη Φενέρμπαχτσε «έπνιξε» τη μεγάλη αντεπίθεση της Μπάγερν Μονάχου και νικώντας την 81-76, την έστειλε στο 13-13 και ουσιαστικά την κρατάει «κολλημένη» στην 8η θέση.

Από νωρίς είχε το πάνω χέρι η Φενέρμπαχτσε, η οποία με μπροστάρη τον «καυτό» Χένρι αρχικά προηγήθηκε 16-4, ενώ στη συνέχεια έφτασε στο +13 (21-8), στο 7’. Στο τελευταία λεπτά, η Μπάγερν αντέδρασε με τον Χάντερ (23-16), με τους γηπεδούχους να απαντούν και να κλείνουν την πρώτη περίοδο στο +11 (27-16).

Στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, η Φενέρ ξέφυγε πήγε στο +15 (31-16). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα του Τζόρτζεβιτς είχε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το +14 (45-31).

Μία… τρομακτική εκκίνηση έκανε στο δεύτερο μέρος η Μπάγερν, η οποία με πρωταγωνιστές τους Ρούμπιτ και Σίσκο έκανε επιμέρους σκορ 2-21(!), πηγαίνοντας στο +5 (47-52), στο 25’. Η αντίδραση της Φενέρ ήταν ένα 5-0 για την ισοφάριση (52-52), με τους Βαυαρούς να απαντούν με απανωτά τρίποντα για το +10 (52-62) και τις βολές του Μπάρτελ να διαμορφώνουν το 54-62 της τρίτης περιόδου.

Με σερί 8-0 μπήκαν οι Τούρκοι στο τέταρτο δεκάλεπτο, φέρνοντας το ματς στην ισοπαλία (62-62), στο 33’. Στα επόμενα λεπτά, το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, με το τρίποντο του Σταρκς να στέλνει τη Φενέρ στο +4 (73-69), στο 37’. Ο Ρούμπιτ έφερε τους Βαυαρούς στον πόντο (73-72), με τον Χένρι να στέλνει τους γηπεδούχους στο +5 (78-73), στο 39’. Στον απομείναντα χρόνο, οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς έμειναν ψύχραιμοι και πήραν τη νίκη με το τελικό 81-76.

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 45-31, 54-62, 81-76