Είδε… άστρα στο «Αστρομπάλ» ο τραγικός Παναθηναϊκός

Διασύρθηκε από την Βιλερμπάν!

Ένας αποκαρδιωτικός Παναθηναϊκός έχασε με κάτω τα χέρια από τη Βιλερμπάν, 97-73, κάνοντας νέο πισωγύρισμα.

Μετά το ένα βήμα μπροστά που έκανε με τη νίκη κόντρα στην Μπάγερν την Παρασκευή, ο Παναθηναϊκός έκανε δύο πίσω… Παρουσιάζοντας συμπτώματα της προηγούμενης διαβολοβδομάδας στην Ισπανία, γνώρισε τον διασυρμό με 97-73 από τη Βιλερμπάν στο «Αστρομπάλ» σε εξ αναβολής αγώνα για την τρίτη αγωνιστική της Euroleague και έμεινε στις τρεις νίκες.

Ανταγωνιστικοί μόνο στην πρώτη περίοδο οι «πράσινοι», που έχασαν κάθε επαφή με το σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο και δεν μπόρεσαν να απειλήσουν έκτοτε. Ο γίγαντας Φαλ εξουδετερώθηκε αλλά η άμυνα στην περιφέρεια ήταν τραγική επιτρέποντας στους γηπεδούχους 17/24 τρίποντα.

Εκνευριστικά άστοχοι οι παίκτες του Γιώργου Βόβορα, σούταραν με 6/23 τρίποντα έχοντας αρνητικό τον Νέντοβιτς και ακόμη χειρότερο τον Φόστερ. Διασώθηκαν κάπως από το… Βατερλό οι Ντίνος Μήτογλου (12π.-5 ριμπ.) και Γιώργος Παπαγιάννης (14π.-6 ριμπ.).

Εκτός δωδεκάδας την ύστατη στιγμή ο Σέλβιν Μακ, μετά από ισχυρισμό των Γάλλων πως δεν είχε δικαίωμα συμμετοχής, καθώς στην αρχική ημερομηνία διεξαγωγής του αγώνα δεν ανήκε ακόμη στον Παναθηναϊκό.

Επόμενη αποστολή την Πέμπτη με την Αρμάνι στο Μιλάνο (21:45).

Μια έκπληξη είχε η αρχική πεντάδα του Παναθηναϊκού, με τον Μήτογλου να προτιμάται αντί του Παπαγιάννη στο «5» και να πλαισιώνεται από Καλαϊτζάκη, Σαντ-Ρόος, Παπαπέτρου και Μπέντιλ. Η καλή άμυνα των «πράσινων» στην εκκίνηση δεν εξαργυρώθηκε σε σκορ λόγω των κακών τελειωμάτων στην επίθεση, με τη Βιλερμπάν να προηγείται (7-4, 10-9) χάρη σε τρίποντα των Φρίμαν και Κόουλ. Σαντ-Ρόος και Μήτογλου από μακριά ξεμπλόκαραν την ομάδα τους (10-12), η οποία όμως συνέχισε να πληρώνει την απροσεξία της (15-12) και την κακή περιφερειακή άμυνα που επέτρεψε στους Γάλλους να κλείσουν το δεκάλεπτο με 20-17 και 4/7 τρίποντα.

Οι κερδισμένες μάχες του Παπαγιάννη στον αέρα πρόσφεραν λύσεις σε στιγμές επιθετικής… δυστοκίας για τον Παναθηναϊκό, όμως η πληγή των μακρινών σουτ ήταν ακόμη ανοιχτή, 32-24 με 8/11 για τους γηπεδούχους πίσω από τα 6,75μ. Ο Νέντοβιτς ήταν «κρύος», με άστοχα σουτ και κακές επιλογές, με συνέπεια η Βιλερμπάν να χτίζει πλέον διψήφιες διαφορές, 36-24, την ώρα που ο Γιώργος Βόβορας έψαχνε αντίδοτο καλώντας δεύτερο τάιμ άουτ σε τεσσεράμισι λεπτά στην δεύτερη περίοδο. Εις μάτην… Ο Παναθηναϊκός με κακές ιδέες και εκτελέσεις στην επίθεση (9/32 σουτ) αλλά και ολιγωρίες στην άμυνα είδε την απόσταση να μεγαλώνει, 44-26 (με 10/13 τρίποντα για Βιλερμπάν). Μια αναλαμπή του Νέντοβιτς επέτρεψε στο «τριφύλλι» να συμμαζέψει ελαφρώς τη ζημιά πηγαίνοντας στα αποδυτήρια στο -14, 44-30.

Η άμυνα του Παναθηναϊκού στην εκκίνηση του δευτέρου μέρους θύμισε αυτή στο πρώτο πεντάλεπτο και έδωσε ώθηση για να μειωθεί κι άλλο η διαφορά, 44-35 (με το σερί να φτάνει στο 9-0). Η αντίδραση, ωστόσο, αποδείχτηκε βραχύβια, καθώς η Βιλερμπάν εκμεταλλευόμενη τις ίδιες ασθένειες των «πράσινων» εκτοξεύτηκε για πρώτη φορά στο +19 (56-37). Οι παίκτες του Τι Τζέι Πάρκερ συνέχιζαν την ομοβροντία, 61-37 με 12/16 τρίποντα, μέχρι ο Μποχωρίδης να δώσει λίγο παλμό ερχόμενος από τον πάγκο και η διαφορά να μειωθεί στους 15 (64-49) με το δεύτερο τρίποντο του Κασελάκη. Τα φτηνά λάθη όμως δεν επέτρεψαν να συνεχιστεί η αντεπίθεση με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 68-51.

Οι… τσαπατσουλιές του Φόστερ στην επίθεση έσβησαν και την τελευταία ελπίδα του Παναθηναϊκού να γίνει κάπως απειλητικός. Αντ’ αυτού η Βιλερμπάν βρέθηκε ξανά πάνω από τους είκοσι (83-57) και λίγο πριν το τέλος κοντά στους τριάντα (95-66) φτάνοντας τα 17/22 τρίποντα. Η ψαλίδα έκλεισε τελικά με 97-73 σε μια ιστορικά κακή βραδιά για τους πράσινους.

Δεκάλεπτα: 20-17, 44-30, 68-51, 97-73

Διαιτητές: Μπελόσεβιτς (Σερβία), Ζαμοΐσκι (Πολωνία), Λαουριναβίτσιους (Λιθουανία)