Εφές-Μπαρσελόνα 75-68: Άντεξε κι έκανε το 1-0

Η Μπάρσα πίεσε στο τέλος αλλά δεν είχε όσα χρειάζονταν για να κερδίσει

Αν και αγχώθηκε στο τέλος, η Εφές έκανε το πρώτο από τα τρία βήματα που τη χωρίζουν από το Final 4, νικώντας 75-68 την Μπαρτσελόνα μπροστά σε περίπου 15.000 θεατές στο «Σινάν Ερντέμ». Ο Βασίλιε Μίσιτς ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές έχοντας 21 πόντους, 7 ασίστ και 3 ριμπάουντ. Ο Άντε Τόμιτς με 14 πόντους (7/9 δίποντα) ήταν ο πρώτος σκόρερ των «μπλαουγκράνα».

Οι γηπεδούχοι μπήκαν φορτσάτοι στο ματς και έχοντας απίθανα ποσοστά έφτασαν μετά από επτάμισι λεπτά στο +13 (24-11). Οι Καταλανοί άρχισαν να συνέρχονται από τα τέλη της πρώτης περιόδου και με οδηγό τον Πάνγκος πλησίασαν στο καλάθι (28-26), και ισοφάρισαν με τρίποντο του Σμιτς, 32-32. Πλάις και Μίσιτς οδήγησαν την Εφές σε ένα 8-0, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 40-36. Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έφτασε ακόμη και στο 58-47 και στα μέσα της τέταρτης περιόδου στο +12, 69-57. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατέθεσαν τα όπλα και με τρίποντο του Χάνγκα πλησίασαν στους πέντε, 61-56, 2:10 πριν το τέλος. Όμως το άστοχο τρίποντο του Μπλάζιτς, η τάπα του Ντάνστον στον Σίνγκλετον και το γκολ-φάουλ του Μίσιτς έκριναν οριστικά το ματς υπέρ της Εφές.

Σημειώνεται πως μεταξύ των διαιτητών του αγώνα ήταν ο Ηλίας Κορομηλάς, μαζί με τους Σάσα Πουκλ (Σλοβενία) και Ρόμπερτ Λοτερμόζερ (Γερμανία). Το δεύτερο ματς της σειράς θα γίνει την Παρασκευή 20:15.

Δεκάλεπτα: 26-15, 40-36, 58-49, 75-68