Έβαλε τέλος στην... ξηρασία η Μακάμπι!

Τα μεγάλα τρίποντα του Μπράιαντ στα τελευταία λεπτά και οι άμυνες του Χάντερ, έδωσαν στη Μακάμπι Τελ Αβίβ τη νίκη (81-76) κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα.

Καλύτερο ξεκίνημα από τον Ερυθρό Αστέρα στην αναμέτρηση, καθώς πήρε από νωρίς το προβάδισμα (0-5), φτάνοντας στο +7 (9-16), στο 5’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Μακάμπι άρχισε να μαζεύει τη διαφορά με τον Χάντερ (18-18), ενώ με το buzzer beater τρίποντο του Γουίλμπεκιν, έκλεισε προηγούμενη (23-20) την πρώτη περίοδο.

Μέσα από την καλή της άμυνα, η Μακάμπι πήρε τον έλεγχο και πήγε στο +8 (31-23), μέχρι το 15’. Οι Σέρβοι αντέδρασαν με ένα 4-0 (31-27) και με τον Λόιντ παρέμεναν κοντά (38-35). Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, τα τρίποντα των Τζόουνς και Ριθ διαμόρφωσαν το 41-38.

Με ένα προσωπικό σόλο του Γουίλμπεκιν, η Μακάμπι έκανε ένα 7-0 στην αρχή του δεύτερου μέρους, με τον Μπράιαντ να στέλνει τη διαφορά στο +13 (52-39), στο 24’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ξεκίνησε η αντεπίθεση του Ερυθρού Αστέρα, αρχικά με τον Ο’ Μπράιαντ (52-47), ενώ με τον Λόιντ οι «ερυθρόλευκοι» πλησίασαν στον πόντο (54-53) και εκεί έκλεισαν την τρίτη περίοδο (56-55).

Το τρίποντο του Λόιντ έδωσε το προβάδισμα (56-58) στους Σέρβους στην αρχή της τέταρτης περιόδου, με το ματς να γίνεται μεγάλο ντέρμπι και τις δύο ομάδες να ήταν μαζί (69-70), μέχρι το 35’. Εκεί, ήρθαν δύο τρίποντα του Μπράιαντ για το +5 (75-70) των γηπεδούχων, ενώ με τον ίδιο τρόπο την έστειλε στο +7 (78-71), στα 27’’ πριν τη λήξη. Στα τελευταία δευτερόλεπτα, η Μακάμπι διατήρησε την ψυχραιμία της και πήρε τη νίκη με το τελικό 81-76.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 41-38, 56-55, 81-76