Δράμα… Βερολίνου ο Παναθηναϊκός, χτύπησε κι ο Νέντοβιτς

Κάκιστη εικόνα και ήττα για τους «πράσινους» με 87-78

Με εμφάνιση-πισωγύρισμα, ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με 87-78 από την Άλμπα στο Βερολίνο σε εξ αναβολής ματς για τη 19η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Σα να μην έφτανε αυτό, ο μοναδικός διασωθείς (επιθετικά) Νεμάνια Νέντοβιτς (27π.), προσγειώθηκε σε πόδι αντιπάλου τρία λεπτά πριν το τέλος κι έφυγε κουτσαίνοντας για τον πάγκο, προκαλώντας πονοκέφαλο εν όψει Ολυμπιακού τη Δευτέρα για το πρωτάθλημα.

Αποκαρδιωτικοί στην άμυνα οι «πράσινοι», πρόσφεραν 16 επιθετικά ριμπάουντ και 26 ασίστ στην Άλμπα. Πέραν του Σέρβου γκαρντ, πάλεψε και ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 15 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Με την ήττα αυτή η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη υποχώρησε στο 8-19 και είναι 13η ολοκληρώνοντας τις υποχρεώσεις της την Παρασκευή απέναντι στη Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη (20:00).

Το ματς:

Οι δύο ομάδες άρχισαν με επιθετικό κρεσέντο και αμυντικά προβλήματα εκατέρωθεν. Όμως μετά το 11-11 ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να ακολουθήσει στο σκοράρισμα και παραμένοντας κάκιστος στα μετόπισθεν είδε την Άλμπα, πότε με μακρινά σουτ και πότε με τον πελώριο Κουμάντζε από κοντά, να ξεφεύγει, 28-13. Οι «πράσινοι» ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο έχοντας μόλις τέσσερα αμυντικά ριμπάουντ, με τους γηπεδούχους, που μοίρασαν 10 ασίστ, να έχουν και πέντε επιθετικά.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να παραχωρεί έξτρα κατοχές με λάθη και χαμένα ριμπάουντ στην Άλμπα (37-23), αλλά η άμυνα ζώνης και ο Νέντοβιτς με δύο τρίποντα και δύο απίθανα γκολ-φάουλ βοήθησαν να ψαλιδιστεί η διαφορά στους τρεις με ένα 0-11 (37-34). Οι γηπεδούχοι, που έμειναν άποντοι για τέσσερα λεπτά, βρήκαν απρόσμενες λύσεις από τον Ντέλοου (42-34), αλλά Μέικον και Κασελάκης απάντησαν για το 44-40 του ημιχρόνου.

Η κακή εκκίνηση του Νέντοβιτς στο τρίτο δεκάλεπτο, με δύο άστοχα σουτ και ισάριθμα λάθη, έδωσε την ευκαιρία στην Άλμπα να αποσπαστεί ξανά, 52-42. Τα χαμένα ριμπάουντ και τα εύκολα λάθη παρέμεναν ανοιχτή πληγή για τον Παναθηναϊκό, που έμεινε και πάλι πολύ πίσω, 64-50 και έκλεισε στο -14 την περίοδο (69-55).

Ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο είδε προκοπή ο Παναθηναϊκός. Η Άλμπα ανανεώνοντας τις λιγοστές άστοχες επιθέσεις της είχε σταθερά μια καλή διαφορά (79-66), αφού παρά τις προσπάθειες Νέντοβιτς και Γουάιτ στην επίθεση η άμυνα συνέχιζε να μπάζει. Κι επειδή ότι πάει άσχημα μπορεί να γίνει και χειρότερο, τρία λεπτά πριν το τέλος ο Νέντοβιτς αποχώρησε κουτσαίνοντας αφού προσγειώθηκε σε πόδι αντιπάλου.

MVP: Ο Κράιστ Κουμάντζε κατάφερε ό,τι δεν έκανε ολόκληρος Ταβάρες απέναντι στον Παπαγιάννη. Ο θηριώδης σέντερ της Άλμπα ήταν τεράστιος μπελάς με 12 πόντους, 8 ριμπάουντ (4 επιθετικά) και την παρουσία του ως σκιάχτρο κάτω από τα καλάθια.

Ο αριθμός που έκανε τη διαφορά: Η Άλμπα είχε 16 επιθετικά ριμπάουντ και ο Παναθηναϊκός 15 λάθη. Άρα η ζυγαριά των κατοχών έγειρε αισθητά στην πλευρά των γηπεδούχων, που έχοντας και πολύ υψηλότερα ποσοστά στα τρίποντα, δεν μπορούσαν να χάσουν.

Δεκάλεπτα: 28-13, 44-40, 69-55, 87-78