Διπλό πεντάδας για Αρμάνι

Κακό αποτέλεσμα για Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό

Πολύ σκληρή για να… πεθάνει η Αρμάνι!

Η ομάδα του Μιλάνου βρέθηκε ακόμη και στο -14, αλλά ένα καταιγιστικό τέταρτο δεκάλεπτο της έδωσε τη νίκη (90-88) μέσα στη Μόσχα επί της Χίμκι, με αποτέλεσμα να πάει στο 13-11.

Πρώτος σκόρερ των Ιταλών ήταν ο Τζέιμς με 16 πόντους, με τους Μίτσοβ και Ταρτσέφσκι να είχαν από 15 ο καθένας.

Από την ομάδα του Κουρτινάιτις, η οποία έπεσε στο 9-15, ξεχώρισε ο Σβεντ, ο οποίος μετά την επιστροφή του στην αγωνιστική δράση, είχε 23 πόντους και 11 ασίστ.

Γρήγορο ρυθμό είχε από νωρίς το παιχνίδι, με το σκορ να πηγαίνει ψηλά και τη Χίμκι να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ της 25-20. Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε η αναμέτρηση και στη δεύτερη περίοδο, με τη ρωσική ομάδα να φτάνει στο +11 (52-41), αλλά την Αρμάνι να αντιδρά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον Τζέιμς και να μειώνει σε 54-45.

Ο Κρόκερ μπήκε πολύ ορεξάτος στο δεύτερο μέρος, με αποτέλεσμα να στείλει τους γηπεδούχους ακόμη και στο +14 (65-51). Στη συνέχεια, οι παίκτες του Πιανιτζάνι προσπάθησαν να πλησιάσουν, αλλά οι Ρώσοι…κρατούσαν και έτσι το τέλος της τρίτης περιόδου τους βρήκε στο -8 (73-65).

Εντυπωσιακό ξεκίνημα έκανε στο τέταρτο δεκάλεπτο η Αρμάνι και με ένα επιμέρους σκορ 1-14 κατάφερε να πάει στο +5 (74-79), ενώ με μπροστάρη τον Κουζμίνσκας πήγε στο +7 (76-83), στο 35’. Η Χίμκι δεν το έβαλε κάτω και με μπροστάρη τον Σβεντ πέρασε μπροστά (87-85) στο 39’, ωστόσο ο Μίτσοβ με ένα μεγάλο σουτ το γύρισε (87-88) στα τελευταία δευτερόλεπτα και πήρε τη νίκη με το τελικό 88-90.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 54-45, 73-65, 88-90