Διέσυρε την Φενέρμπαχτσε η Άλμπα!

Μεγάλη νίκη για την γερμανική ομάδα

Άλλη μία μεγάλη έκπληξη μετά τις εκτός έδρας νίκες της απέναντι σε ΤΣΣΚΑ και Βαλένθια πέτυχε η Άλμπα Βερολίνου, συντρίβοντας 89-63 την Φενέρμπαχτσε στην Γερμανία, παρά την επιστροφή του Νάντο Ντε Κολό στην τουρκική ομάδα.

Έτσι, οι παίκτες του Ρενέσες έφτασαν σε ρεκόρ 5-7, με την Φενέρ να πέφτει ακόμα περισσότερο στο 5-8. Κορυφαίοι για τους νικητές, ήταν οι Γκιφάι και Σίβα με 13 και 11 πόντους αντίστοιχα, ενώ πέντε παίκτες των γηπεδούχων είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Διασώθηκε για την ομάδα του Κοκόσκοφ ο Μπιμπέροβιτς με 13, στους 2 με 1/5 σουτ και 4 λάθη έμεινε ο Ντε Κολό.

Με πολύ ενέργεια, αμυντικά και επιθετικά, διπλάσιες ασίστ και αναγκάζοντας σε πολλά λάθη την Φενέρ, η Άλμπα προηγήθηκε 23-16 στο πρώτο δεκάλεπτο με πρωταγωνιστή τον Σίβα. Οι γερμανοί έπαιρναν τα ριμπάουντ και με καλά ποσοστά στα δίποντα, διεύρυναν το προβάδισμά τους στο ημίχρονο στο +17 (44-27).

Η Άλμπα, που είχε 28 ασίστ για 12 λάθη, συνέχιζε να… σφυροκοπάει την αρνητική Φενέρ και στο τρίτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα το σκορ να πάει στο +29! Το 70-41 που έδειχνε ο πίνακας στο τέλος του, αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν απελπιστικά άστοχοι (27,3% τρίποντο), είχαν 21 λάθη για 16 ασίστ και το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο τελικό 89-63. Η Άλμπα, είχε 21-10 πόντους από λάθη αντιπάλου και 17-6 από επιθετικά ριμπάουντ, καθώς μάζεψε 14…

Τα δεκάλεπτα:23-16, 44-27, 70-41, 89-63.