Διέλυσε την Μπασκόνια και χάλασε το ντεμπούτο του Ιβάνοβιτς η Άλμπα

Μια καταπληκτική Άλμπα διέλυσε 81-57 την Μπασκόνια στο Βερολίνο για τη 16η αγωνιστική της Ευρωλίγκας

Η Άλμπα διέλυσε την Μπασκόνια 81-57 στο Βερολίνο για τη 16η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και χάλασαν το τρίτο ντεμπούτο του Ντούσκο Ιβάνοβιτς στον πάγκο, φτάνοντας τις πέντε νίκες και αφήνοντας στη μία παραπάνω τους Βάσκους μακριά από την προνομιούχο οκτάδα.

Τα «άλμπατρος» απέκτησαν μια διψήφια διαφορά στη δεύτερη περίοδο και την έφτασαν στο +20.

Πρωτεργάτες σε αυτό ήταν οι Χέρμανσον με 18 και Γκεντράιτις με 17 πόντους, νταμπλ νταμπλ ο Νόκο με 11 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για την Μπασκόνια ξεχώρισαν οι Σιλντς με 11 και Ερικ με 10 πόντους.

Από νωρίς οι Γερμανοί απέκτησαν το προβάδισμα και ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο στο +8 με 18/24 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 1/2 βολές. Στη δεύτερη περίοδο, ο Νόκο πλησίασε στο νταμπλ νταμπλ και ο Σενγκέλια ήταν ανύπαρκτος επιθετικά, οπότε ο Γκεντράιτις πήρε την κατάσταση στα χέρια του και έφερε το 30-18 και το 41-26 στην ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, οι Γερμανοί συνέχισαν στον ίδιο επιθετικό ρυθμό κα οι Χέρμανσον πήρε τη «σκυτάλη» στην επίθεση και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +20. Στην τέταρτη περίοδο, οι Χέρμανσον, Γκεντράιτις κα Νόκο έκαναν ότι ήθελαν και έφτασαν στο τελικό +24.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-15, 41-26, 57-37, 81-57

ΑΛΜΠΑ (Ρενέσες): Μέισον 5 (5/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα), Ραντοσάβλιεβιτς, Γκιφάι 9 (3/7 σουτ, 3/3 βολές), Έρικσον 11 (2/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/1 βολή), Μάτισεκ, Σνάιντερ, Χέρμανσον 18 (6/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Νίκιτς, Όγκμπε, Γκεντράιτις 17 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Νόκο 11 (11 ριμπάουντ), Σίκμα 10 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ)

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Βιλντόσα 6 (3/3 δίποντα, 1 ασίστ, 4 λάθη), Χένρι 2, Τζάνινγκ 5 (1/3 δίποντα, 1/6 τρίποντα), Ντιοπ 3, Γκαρσία, Φαλ 8 (4/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Στάουσκας 9 (1/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σενγκέλια 1 (0/6 σουτ), Σιλντς 11 (4/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Πολονάρα 2, Έρικ 10 (4/7 δίποντα, 2/2 βολές)