Βερολίνο, έρχονται ως πρώτοι οι… «Greek Freaks»!

Η Ελλάδα επικράτησε 99-79 της Ουκρανίας

Μετά το μέτριο πρώτο ημίχρονο, η Ελλάδα βελτίωσε την άμυνά της και με τον εξωπραγματικό Γιάννη (41π.) «πάτησε» 99-79 την Ουκρανία και «κλείδωσε» την πρωτιά του 3ου ομίλου!

Με τους Θανάση, Γιάννη, Παπανικολάου, Ντόρσεϊ και Καλάθη ξεκίνησε η Ελλάδα. Στην αρχική τους πεντάδα, οι Ουκρανοί είχαν τους «πύργους» Λεν και Πουστοβόι. Ωστόσο, η Ελλάδα έπαιζε με τον Γιάννη, ο οποίος και σκόραρε και τους «φόρτωσε» με φάουλ, με αποτέλεσμα να προηγηθεί 10-2 στα πρώτα τρία λεπτά. Στη συνέχεια, ο ρυθμός του ματς ανέβηκε ακόμη περισσότερο, κυρίως λόγω των Ουκρανών, με τους Γιάννη και Καλάθη να διατηρούσαν την «επίσημη αγαπημένη» σε μία σταθερή διαφορά (21-14), μέχρι το 7’. Εκεί, ο ηγέτης των Μπακς αποσύρθηκε για «ανάσες», αλλά το κακό ήταν τα εύκολα λάθη των παικτών του Ιτούδη που έδωσαν καλάθια στο ανοικτό γήπεδο στους Ουκρανούς και εκείνοι «ψαλίδισαν» τη διαφορά (23-20), στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Νωθρά ξεκίνησε και στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ελλάδα, με την Ουκρανία να κάνει σερί 5-0 και να περνάει μπροστά (23-25). Η αντίδραση της Ελλάδας ήταν ένα τρίποντο του Σλούκα για το προσωρινό προσπέρασμα (26-25), καθώς ο Σάνον ήρθε από τον πάγκο και αποτελώντας μεγάλο «πονοκέφαλο» για την ελληνική άμυνα, έστειλε την ομάδα του Μπαγκάτσκις στο +4 (32-36). Οι Ουκρανοί συνέχισαν το πολύ σκληρό παιχνίδι τους, με πολλά φάουλ και τα περισσότερα στο όριο του αντιαθλητικού και αυτό «χάλασε» το μυαλό των παικτών του Ιτούδη, οι οποίοι κυνηγούσαν συνεχώς (35-39). Για ακόμη μία φορά, η «επίσημη αγαπημένη» είχε για μόνη αντίδραση ένα ζευγάρι βολών από τον Γιάννη, με τον Σάνον να επιστρέφει από τον πάγκο και να στέλνει τους Ουκρανούς στα αποδυτήρια με το +7 (39-46).

Με περισσότερη ενέργεια στην άμυνα ξεκίνησε στο δεύτερο μέρος η Ελλάδα και βρίσκοντας καλάθια στο ανοικτό γήπεδο με τον Καλάθη να δημιουργεί και τον Γιάννη να σκοράρει, έκανε την ανατροπή (50-49), στο πρώτο τρίλεπτο. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Ελλάδα είχε τον έλεγχο. Μέσα από την εξαιρετική της άμυνα «κόλλησε» το μυαλό των Ουκρανών και βγάζοντας απανωτούς αιφνιδιασμούς ξέφυγε στο +10 (63-55), στο 27’. Στη συνέχεια, μπήκε ο Ντόρσεϊ στην επιθετική… εξίσωση και με τα δύο σερί τρίποντα του Καλάθη η Ελλάδα έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +11 (71-57).

Με την ίδια… φόρα μπήκε η Ελλάδα και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με «όπλο» την άμυνά της και τις σωστές επιλογές στην επίθεση εκτόξευσε τη διαφορά στο +21 (80-59), στο 32’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το παιχνίδι άνοιξε πολύ, με τους παίκτες του Ιτούδη είχαν τα ηνία της αναμέτρησης και τη διαφορά να ήταν στα ίδια επίπεδα (92-75). Όπως είναι φυσικό το ματς είχε μετατραπεί σε τυπική διαδικασία, με την Εθνική ομάδα να παίρνει τη νίκη με το τελικό 99-79.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 39-46, 71-57, 99-79

Ο ΑΓΩΝΑΣ:

Τέλος αγώνα, η Ελλάδα συνέτριψε 99-79 την Ουκρανία!

19:49 99-77 με 2/2 βολές του Παπαπέτρου.

19:47 97-77 με καλάθι του Λαρεντζάκη

19:47 95-77 με λέι-απ του Μπλίζνιουκ

19:44 95-75 με καλάθι του Παπαπέτρου.

19:44 93-75 με καλάθι του Γιάννη, που έφτασε στους 41 πόντους!

19:42 91-75 με τρίποντο του Λεν

19:40 91-72 με τρίποντο του Ντόρσεϊ

19:40 88-72 με φόλοου κάρφωμα του Τκατσένκο

19:40 88-70 με καλάθι του Γιάννη, που έχει 39 πόντους!

19:30 76-59 με 2/2 βολές του Αγραβάνη

19:29 Καλάθης, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Αγραβάνης και Παπαγιάννης η πεντάδα της Ελλάδας.

19:29 74-59 με τρίποντο του Αγραβάνη

19:28 71-59 με καλάθι του Μπλίζνιουκ.

Ξεκίνησε η 4η περίοδος.

Τέλος της τρίτης περιόδου, η Ελλάδα προηγείται 71-57 της Ουκρανίας!

19:26 71-57 με τρίποντο του Καλάθη!

19:25 68-57 με τρίποντο του Καλάθη

19:24 65-57 με καλάθι του Πουστοβόι

19:23 65-55 με καλάθι του Ντόρσεϊ

19:23 63-55 με καλάθι του Μιχάιλιουκ

19:22 61-53 με 1/2 βολές του Παπανικολάου, που και σήμερα είναι αρκετά καλός.

19:22 Ο Παπαγιάννης έχει 4 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

19:20 Επιθετικό φάουλ του Παπαγιάννη στον Λεν

19:20 Γιάννης και Παπαγιάννης έχουν θωρακίσει τη ρακέτα μας και δεν επιτρέπουν στους Ουκρανούς να έρθουν σε οπτική επαφή με το καλάθι.

19:19 60-53 με κάρφωμα του Γιάννη

19:19 58-53 Έχασε τη βολή ο Ντόρσεϊ.

19:18 Καλάθι του Ντόρσεϊ, που κέρδισε και το φάουλ

19:18 Ο Greek Freak έχει φτάσει στους 31 πόντους και οδεύει για "40άρα"!

19:18 56-53 με τον Γιάννη!!!

19:17 54-53 με 2/2 βολές του Γιάννη

19:16 52-53 με καλάθι του Σιντόροφ

19:14 5:12 για το φινάλε της τρίτης περιόδου. Τάιμ άουτ από τους Ουκρανούς.

19:14 52-51 με καλάθι του Γιάννη, που είναι ασταμάτητος!

19:13 50-51 με λέι-απ του Τκατσένκο

19:12 50-49 με λέι-απ του Γιάννη

19:12 48-49 με 2/2 βολές του Γιάννη

19:10 46-49 με τη βολή του Γιάννη

19:09 45-49 με κάρφωμα του Γιάννη που κέρδισε και το φάουλ!

19:08 43-49 με τρίποντο του Μιχάιλιουκ

19:08 43-46 με λέι-απ του Ντόρσεϊ μετά από μαγική ασίστ του Καλάθη

19:08 Βήματα από τον Γιάννη

19:07 Μπομπρόφ, Σάνον, Τκατσένκο, Μιχάιλιουκ και Λεν η πεντάδα της Ουκρανίας

19:06 41-46 με 2/2 βολές του Ντόρσεϊ

19:06 Καλάθης, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Γιάννης και Παπαγιάννης η πεντάδα της Ελλάδας.

19:05 Ξεκίνησε η 3η περίοδος.

18:50: Τέλος ημιχρόνου 39-46

18:49: 39-46 με καλάθι του Λεν

18:47: Μειώνει σε 39-44 η Ελλάδα

18:45: Προβληματική η εικόνα της Εθνικής στο δεύτερο δεκάλεπτο. Τόσο σε άμυνα, όσο και σε επίθεση... 37-44

18:43: 37-42 με τρίποντο του Σάνον

18:41: 37-39 μετά από δυο βολές του Γιάννη σε αντιαθλητικό φάουλ... Έχει φάει πολύ "ξύλο" μέχρι τώρα ο Γιάννης

18:22: Έναρξη στο δεύτερο δεκάλεπτο

18:20: Τέλος της πρώτης περιόδου με την Ελλάδα να είναι μπροστά στο σκορ με 23-20

18:19: 23-20 με κάρφωμα του Τκατσένκο

18:19: 23-18 με φόλοου κάρφωμα του Σκαπίντσεφ. Δεν μπορεί η Ελλάδα να ξεφύγει στο σκορ

18:10: 10-6 με καλάθι του Μίχαλιουκ

18:09: Αντιαθλητικό φάουλ του Ντόρσεϊ, δεύτερο φάουλ για τον 26χρονο γκαρντ και μειώνουν σε 10-4 οι Ουκρανοί

18:08: 10-2 με τρίποντο του Καλάθη

18:07 7-0 με καλάθι του Γιάννη

18:06 0/2 βολές από τον Γιάννη

18:05 Ο Γιάννης έχει ήδη 5 πόντους και 3 ριμπάουντ.

18:03 Μίχαλιουκ, Μπλίζνιουκ, Ζοτόφ, Λεν και Πουστοβόι η πεντάδα της Ουκρανίας.

18:03 5-0 με λέι-απ του ασταμάτητου Γιάννη

18:02 3-0 με τη βολή του Γιάννη

18:01 2-0 με το καλάθι του Γιάννη που κέρδισε και το φάουλ

18:01 Ξεκίνησε το ματς, πρώτη επίθεση για την Ελλάδα

-1 Τα πάντα έτοιμα για το τζάμπολ του αγώνα.

-7 Διαιτητές του αγώνα ο Ισπανός Λουίς Καστίγιο, ο Γάλλος Νικολά Μαέστρ και ο Γερμανός Κάρστεν Στράουμπε.

-8 Ξεκίνησε η παρουσίαση των δύο ομάδων.

-10 Στο 3-0 και η Ουκρανία, που έκανε τη μεγάλη έκπληξη, αφού νίκησε 84-73 την "οικοδέσποινα" Ιταλία.

-15 Στη διάθεση του Ιτούδη θα είναι σήμερα (6/9) ο Γιάννης Αντετοκούνμπο. Αντιθέτως, θα μείνει εκτός σε ένα ακόμα ματς ο Κώστας Αντετοκούνμπο.