Βαριά ήττα για Προμηθέα!

Ηττήθηκε από την Τρέντο

Βαριά ήττα, που ήταν η δεύτερη ήττα σε ισάριθμους αγώνες στον 4ο όμιλο του EuroCup γνώρισε ο Προμηθέας.

Η ομάδα της Πάτρας ηττήθηκε 78-51 από την Τρέντο στην «BLM Group Arena» και πλέον, την επόμενη εβδομάδα, ταξιδεύει στην Τουρκία για την αναμέτρηση-τελικό με τη Μπούρσασπορ (13/10, 20:00).

Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά, οι οποίοι άντεξαν μόνο ένα ημίχρονο, ήταν εξαιρετικά άστοχοι έξω από τη γραμμή των 6.75μ., έχοντας 3/24 τρίποντα και έκαναν πολλά λάθη (19).

Κορυφαίοι των νικητών, που έκαναν το «δύο στα δύο», ήταν οι Μαγιέ με 15 και Γουίλιαμς με 12 πόντους. Από πλευράς ηττημένων, πρώτος σκόρερ ήταν ο Λούντζης με 16 πόντους.

Το ματς:

Ο Προμηθέας μπήκε με αυτοπεποίθηση στο γήπεδο και πολύ γρήγορα δημιούργησε μια διαφορά (4-12) στο πεντάλεπτο, έχοντας μπροστάρη τον Αγραβάνη. Η Τρέντο αντέδρασε και σταδιακά μείωσε το σκορ, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο -3 (15-18). Οι Ιταλοί ήταν πολύ άστοχοι, έχοντας 6/17 σουτ εντός πεδιάς, ενώ η ομάδα της Πάτρας είχε 6/8 δίποντα, 0/4 τρίποντα, αλλά και 5 λάθη.

Οι Πατρινοί έμειναν 3,5 λεπτά χωρίς πόντο στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, έχοντας πλέον 0/7 τρίποντα και οι Ιταλοί με σερί 7-0, που ήταν συνολικά 10-0 από το φινάλε της πρώτης, προηγήθηκαν 22-18. Κάπου εκεί «πήρε το όπλο του» ο Λούντζης, ο οποίος με επτά σερί πόντους, έβγαλε από το αδιέξοδο την ομάδα του, που ξαναπήρε το προβάδισμα (23-25). Όμως, στο τελευταίο δίλεπτο έγιναν λάθη και βεβιασμένες προσπάθειες στην επίθεση, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Τρέντο, η οποία πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με +7 (36-29).

Η Τρέντο συγκριτικά με τον Προμηθέα ήταν ιδιαίτερα εύστοχη (6/11) έξω από τη γραμμή των 6.75μ., αφού με τρίποντο στην πρώτη επίθεση της τρίτης περιόδου, έφτασαν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (39-29). Η άμυνα των φιλοξενούμενων πήγε... περίπατο, αφού μέσα σε λιγότερο από 2 λεπτά δέχθηκαν 11 πόντους, με το σκορ να γίνεται 47-33. Οι Πατρινοί, ήθελαν, αλλά δεν μπορούσαν να κρατηθούν κοντά στο σκορ, αφενός γιατί είχαν 2/20 τρίποντα, αφετέρου γιατί είχαν φτάσει τα 13 λάθη. Έτσι, το δεκάλεπτο έκλεισε με τους Ιταλούς να έχουν φτάσει στο +16 (55-39).

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, το παιχνίδι άρχισε να… ξεφεύγει, αφού η Τρέντο με σερί 9-0 εκτόξευσε τη διαφορά στο +25 (64-39). Παρά το τάιμ άουτ του Μάκη Γιατρά, δεν άλλαξε κάτι και η συνέχεια ήταν ίδια. Οι παίκτες της ελληνικής ομάδας είχαν παραδοθεί στις ορέξεις των αντιπάλων τους, οι οποίοι έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ. Η διαφορά έφτασε μέχρι τους 29 (76-47), με το τελικό σκορ να είναι 78-51.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 36-29, 55-39, 78-51.