Άριστα… 10 για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας!

Σε εξαιρετικό μομέντουμ

Σε εξαιρετικό μομέντουμ η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, που υπέταξε και τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (83-65) φτάνοντας τις 10 διαδοχικές νίκες στην Ευρωλίγκα!

Έτσι, η «ομάδα του στρατού» ανέβηκε στο 12-3 και συνεχίζει την ξέφρενη πορεία της. Κορυφαίοι για τους Μοσχοβίτες οι Μάικ Τζέιμς (20 πόντοι, 7 ασίστ, 6 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα) και Νίκολα Μιλουτίνοφ (13 πόντοι, 13 ριμπάουντ).

Στο 8-5 υποχώρησε το σύνολο του Πασκουάλ, που είχε ως διακριθέντες του Κέι Σι Ρίβερς (12 πόντοι, 4 ριμπάουντ) και Κέβιν Πάνγκος (14 πόντοι).

Η Ζενίτ ξεκίνησε καλύτερα, αλλά οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι και με σερί 7-0 πήραν το προβάδισμα (11-5 στο 5’) και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω. Με τον Χίλιαρντ να έχει πάρει φωτιά, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με +7 (24-17).

Και στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και μείωσαν σε απόσταση βολής (32-30 στο 15’). Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα του Ιτούδη έσφιξε την άμυνα της και με επιθετικό πλουραλισμό, έτρεξε επιμέρους 13-1, που την έφερε στο +14 (45-31) στο φινάλε του ημιχρόνου.

Με τον Τζέιμς να πυροβολεί από παντού, η «ομάδα του στρατού» εκτοξεύτηκε στο +17 (61-44 στο 27’) με σερί 10-0 κι έβαλε τις βάσεις για τη νίκη της. Το 3ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με δύο εύστοχες βολές του Κλάιμπερν, που έγραψε το 66-49.

Η 4η περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, από τη στιγμή που οι παίκτες της Ζενίτ δεν είχαν τον τρόπο να επιστρέψουν στο ματς λόγω των κακών επιλογών τους στην επίθεση.

Από την άλλη, ο Μιλουτίνοφ πήρε τη σκυτάλη του σκοραρίσματος για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, που έφτασε μέχρι και το +23 (83-60 στο 38’). Το μόνο που έμενε να εξακριβωθεί ήταν το τελικό σκορ, με τους γηπεδούχους να επικρατούν 83-65.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 45-31, 66-49, 83-65.