Άντεξε στο Κάουνας και παρέμεινε στην κορυφή η Εφές

Η Εφές Αναντολού νίκησε δύσκολα τη Ζαλγκίρις στο Κάουνας 74-68 για τη 13η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έφτασε στο 12-1 το ρεκόρ της, παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας και αφήνοντας την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους στο 3-10 και στην τελευταία θέση.

Το ματς ήταν ντέρμπι στις τρεις πρώτες περιόδους, όμως στην τέταρτη η Εφές έφτασε στο +9 και πήρε τη νίκη.

Πρωτεργάτες σε αυτό ήταν οι Πλάις, Μίτσιτς με 18 και Μπομπουά με 16 πόντους. Γα τους Λιθουανούς, ξεχώρισαν οι Λαντέιλ με 16 και Ουλανόβας με 14 πόντους.

Οι ομάδες ξεκίνησαν με γρήγορο ρυθμό, όμως η Εφές με σερί 9-0 έφτασε στο 18-9 και στο 26-17 με πρωταγωνιστή τον Μπομπουά.

Η Ζαλγκίρις άρχισε να μαζεύει τα ριμπάουντ στη δεύτερη περίοδο και με τα συνεχόμενα τρίποντα μείωσε στο -1, ο Ουόλκαπ ισοφάρισε και τελικά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο +1.

Η Εφές έκανε σερί 7-0 στην αρχή της τρίτης περιόδου και έφτασε στο +6.Τα τρίποντα των Λεντέιλ και Ουλανόβας μείωσαν στο -2 στην ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου.

Στην τέταρτη περίοδο, ο Μίτσιτς ανέλαβε δράση για την πρωταθλήτρια Τουρκίας και έφερε το +7. Οι Μιλάκνις και Λαντέιλ μείωσαν στο -3, οι Μίτσιτς, Λάρκιν και Σιμόν έκαναν σερί για το 65-74, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 43-42, 53-55, 68-74

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Oυόλκαπ 3 (1/7 σουτ, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Ρίβερς 4 (2/7 σουτ), Λεκαβίτσους 5 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Χέιζ, Λουκοσιούνας, Μιλάκνις 8 (2/7 τρίποντα), Γκέμπεν 11 (5/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Λεντέι 7 (1/4 σουτ, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Λαντέιλ 16 (3/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα), Ουλανόβας 14 (3/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 6 (2/8 σουτ), Μπομπουά 16 (5/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα), Σίνγκλετον (0/5 σουτ, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα), Σανλί 2, Πλάις 18 (9/12 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Μίτσιτς 18 (6/12 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Άντερσον 4, Πίτερς 3 (1), Σιμόν 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα)