Άνετα η Φενέρ την Εφές

Κέρδισε με 84-66 και τελειώνει σιγά σιγά με την πρωτιά

Η Φενέρμπαχτσε νίκησε άνετα 84-66 την Εφές Ανατολού στην «Ούλκερ Σπορτς Αρίνα» στο υποτιθέμενο τοπικό ντέρμπι της 24ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας και έφτασε στο 21-3 το ρεκόρ της, διατηρώντας σίγουρα τη διαφορά της στην κορυφή και αφήνοντας την ομάδα του Εργκίν Αταμάν στην τέταρτη θέση με 15-9.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 9-17, όμως δέχτηκαν ένα σερί 16-0 (!) και έμειναν πίσω και με -14 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου και φτάνοντας στο +21 στην τέταρτη περίοδο.

Κορυφαίος της ομάδας του «Ζοτς» ήταν ο Σλούκας με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, έχοντας τη συμπαράσταση των Κάλινιτς με 15 και Ντατόμε με 13 πόντους.

Για τους φιλοξενούμενους, ξεχώρισαν οι Μοερμάν με 20 και Λάρκιν με 13 πόντους.

Η Φενέρμπαχτσε δεν είχε αποτελεσματική άμυνα στην αρχή της αναμέτρησης και βρέθηκε πίσω με 9-17 χάρη στα καλά ποσοστά της Εφές και στα τρίποντα του Λάρκιν. Η Φενέρ απάντησε με 11-0 σερί για να ολοκληρώσει το δεκάλεπτο στο 2017.

Ο Σλούκας βοήθησε να συνεχιστεί στο 16-0 σερί στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και πλέον οι φιλοξενούμενοι έμειναν χωρίς σκορ για 7’, οπότε φτάσαμε στο 43-29 στην ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Στην αρχή της τρίτης περιόδου, οι Κάλινιτς και Ντατόμε κράτησαν το σκοράρισμα για και μακριά την Εφές, οπότε έφτασαν στο +20 και «καθάρισαν» το ματς.

Στην τέταρτη περίοδο, ο Μοερμάν προσπαθούσε μόνος του και μείωσε τη διαφορά στο -10, όμως με νέα σερί η Φενέρ ξαναπήγε στο +18.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-17, 43-29, 57-47, 84-66

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Γκριν 2, Μέλι 4 (6 ριμπάουντ), Μαχμούτογλου, Κάλινιτς 15 (3/4 τρίποντα), Μπιμπέροβιτς 4, Σλούκας 17 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 6 λάθη), Γκούντουριτς 11 (3/4 τρίποντα), Βέσελι 8 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Ντίξον 8 (2), Ντουβερίολου 2, Ντατόμε 13 (3/5 τρίποντα)

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 13 (3/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπομπουά 5 (1), Μπαλμπάι, Μότουμ 4, Σανλί 2, Μοερμάν 18 (2), Τουντσέρ, Πλάις 11, Μίτσιτς 2, Άντερσον 5 (1), Ντάνστον 4, Σιμόν 2