Ανατροπή-έπος από Βιλερμπάν και τέζα η Εφές!

Η καταπληκτική Βιλερμπάν σόκαρε την Εφές

Αν και βρέθηκε να χάνει με -19 από την Εφές, η Βιλερμπάν έκανε μυθική ανατροπή και κέρδισε με 75 - 73.

Έπειτα από δύο ήττες στις δύο πρώτες αγωνιστικές, για την Εφές το ματς ήταν οριακό και μπήκε από την αρχή του αγώνα αποφασισμένη να γίνει το «αφεντικό». Ο Βασίλιε Μίτσιτς μπήκε «καυτός» και οδηγούσε την ομάδα του εκ του ασφαλούς στο σκορ (10-15), με τη διαφορά μάλιστα να φτάνει και στους 10 πόντους (15-25) χάρη στο δίποντο του Μπομπουά. Τελικά, η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 20-25.

Τα ευχάριστα νέα για την Εφές συνεχίστηκαν με την «εμφάνιση» του Σέιν Λάρκιν, που με δύο τρίποντα έστειλε τη διαφορά στους 11 (20-31), τη στιγμή που ο Μίτσιτς συνέχιζε απτόητος εκτοξεύοντας το σκορ στο 22-37 υπέρ της ομάδας του και τον ίδιο να έχει ήδη 13 πόντους. Το μομέντουμ ήταν ξεκάθαρα με τους φιλοξενούμενους και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου ολοκληρώθηκε σε αυτά τα επίπεδα (35-49), με τον Μίτσιτς να έχει 16 και τον Λάρκιν 11 πόντους.

Η τρίτη περίοδος άρχισε στο ίδιο μοτίβο, με την Εφές να φτάνει τη διαφορά και στους 19 πόντους (37-56) με τον Λάρκιν να πασάρει και να σκοράρει, ενώ και ο Μπομπουά έδινε τις δικές του «πινελιές» στην επίθεση, μαζί με τον Πλάις που κυριαρχούσε στη ρακέτα. Ωστόσο, από τα μέσα της τρίτης περιόδου άρχιζε η σταδιακή αντεπίθεση των γηπεδούχων με τον Λακόμπ να πρωταγωνιστεί επιθετικά και ολοκληρώνοντας το δεκάλεπτο σε μονοψήφια διαφορά (53-62).

H άνετη Βιλερμπάν είχε αρχίσει να το πιστεύει και με τον Αντετοκούνμπο να προσφέρει και εκείνος επιθετικές βοήθειες με τέσσερις σερί πόντους, φτάνοντας ο ίδιος στους 8 προσωπικούς, η διαφορά έπεσε και στους πέντε (57-62), ενώ και ο Τζόουνς με τρίποντο έκανε το παιχνίδι ντέρμπι (64-67). Η Εφές συνέχιζε να κάνει… ποικιλίες στην επίθεση, έχοντας αφήσει στην άκρη τη λογική, η Βιλερμπάν ισοφάρισε με νέο τρίποντο του Χάουαρντ (67-67), ενώ ο ίδιος παίκτης πρόσφερε στην ομάδα του το πρώτο της προβάδισμα (71-70). Ο Μίτσιτς με τρίποντο (73-73) έδωσε ανάσα στην Εφές, αλλά τη χαριστική βολή έδωσε ο Κώστας Αντετοκούνμπο, που με δικό του καλάθι διαμόρφωσε το 75-73, καθώς ο Λάρκιν στο τελευταίο σουτ αστόχησε από μακριά.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 35-49, 53-62, 75-73